Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Camila Vallejo milletvekilliğine nasıl seçildi?
18-11-2013, 16:44
Mesaj: #1
Camila Vallejo milletvekilliğine nasıl seçildi?

Vallejo ile Sosyalist Parti’nin başkan adayı Bachelet (seçim kampanyası sırasında)

Şili’deki öğrenci hareketinin eski liderlerinden, Şili Komünist Partisi (PCCh) üyesi Camila Vallejo, 17 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen parlamento (kongre) seçimlerinde, başkent Santiago’ya bağlı La Florida seçim bölgesinde oyların yaklaşık yüzde 44’ünü alarak milletvekilli seçilmiş. Aynı başarıyı gösteren bir başka komünist parti üyesi, yine öğrenci hareketinde öne çıkan isimlerden biri olan Karol Cariola. Bu arada, komünist parti üyesi olmayan iki eski öğrenci lideri de bağımsız aday olarak girdikleri seçimleri kazanma başarısını göstermiş (kaynak).

Vallejo, seçimlerde, komünist partinin de içinde bulunduğu Yeni Çoğunluk (Nueva Mayoría) koalisyonunun adayıydı. Sosyal demokrat çizgideki Sosyalist Parti’nin başını çektiği bu koalisyonun diğer bileşenleri, Hıristiyan Demokrat Parti, Yurttaş Solu, Sosyal Demokrat Radikal Parti, Demokrasi için Parti ve Geniş Sosyal Hareket (kaynak).

Komünist parti, bu yılın Mayıs ayında, başkanlık seçimlerinde Sosyalist Parti üyesi Michelle Bachelet’i destekleyeceğini açıklamıştı. 2006-2010 döneminde başkanlık yapan Bachelet, yine 17 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 47’sini almış. Yüzde 50’lik oy oranına ulaşamadığı için de, 15 Aralık’ta, yaklaşık yüzde 25 oranında oy alan sağcı Evelyn Matthei ile ikinci tur seçimlerinde yarışacak.

Şili Komünist Partisi, 2006-2010 döneminde muhalefet ettiği Bachelet’i destekleme ve Yeni Koalisyon’a katılma kararı alırken, iç tartışmalar da yaşamış. Anlaşıldığı kadarıyla, bu karara karşı çıkanlardan biri de Camila Vallejo olmuş. Vallejo, 2012 yılında, Bachelet için seçim kampanyası yürütmeye ya da gençlere ona oy verme çağrısı yapmaya hiçbir zaman ikna edilemeyeceğini açıklamış (kaynak). Ancak kararın alınmasından sonra, Twitter aracılığıyla, “Michelle Bachelet hakkında söylemiş olduğum ve düşündüğüm her şey partideki tartışma sırasında söylendi” diye yazmış ve eklemiş: “Son kararlar kolektif tarafından alınır” (kaynak).

Komünist partinin Yeni Çoğunluk’a katılma kararı almasında, iki önemli konuda Bachelet ile uzlaşmaya varılmış olmasının katkısı bulunuyor. Bunlardan biri, Şili’deki öğrenci hareketinin temel taleplerinin karşılanması ve eğitimin parasız hale getirilmesi. Bachelet, parasız ve nitelikli eğitim talebinin beş ya da altı yıl içinde karşılanabileceğini açıklamıştı (kaynak). Diğeri ise Pinochet diktatörlüğü döneminden kalma antidemokratik seçim yasasının değiştirilmesi (kaynak). Tabii bunların dışında, komünist partinin parlamentoda daha güçlü bir şekilde temsil edilmesi de hedefleniyordu. Partinin amacı, milletvekillerinin sayısını 3’ten 10’a yükseltmekti (kaynak).

Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
18-11-2013, 20:39 (En son düzenleme: 18-11-2013 20:41 Cenk Ahmet Kozağaç.)
Mesaj: #2
RE: Camila Vallejo milletvekilliğine nasıl seçildi?
Haber Camila Vallejo'nun milletvekili seçilmesi dışında koalisyon ve buradan hareketle cephe gibi birlikteliklerin nasıl olacağına iyi bir örnek olmuş. Farklı parti ve örgütler biraraya gelmiş ittifak yapmış. Bizdeki bazı örnekler gibi gibi bir parti kendi kendine; partiye yakın aydın ve kendi yan örgütlerini biraraya getirerek cephe/ koalsiyon kurduk dememiş (TKP'nin sol cephesi şuan öyle görünüyor) 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
19-11-2013, 23:03
Mesaj: #3
RE: Camila Vallejo milletvekilliğine nasıl seçildi?
Seçimlerde ya da belirli dönemlerde ortaya çıkan soldaki birlik/cephe/çatı oluşumlarının ömrü (ya da başarısı) etrafında birleşilen siyasi ilkeler ve temel hedeflerin, bileşenler tarafından ne oranda paylaşıldığıyla yakından ilgili. Bu işin birinci tarafı. İkinci tarafı ise, ortaya çıkan cephenin bu birliktelikten siyasi bir sonuç alıp alamayacağı. Çünkü bu tip birlikteliklere yüklenen anlam, dolayısıyla beklentiler büyüktür.

Cephe girişimlerindeki diğer kritik bir mesele ise, etrafında birleşilebilecek, bu birleşme neticesinde de yeni bir enerji ortaya çıkarması umulan, görece daha güçlü ve sola yakın bir siyasi partinin varlığı ya da yokluğudur. Türkiye'de, bahsettiğimiz "güçlü" yapı, (80 sonrası) Kürt siyasi hareketi ve CHP olagelmiştir hep.

Kürtlerle yapılan siyasi ittifaklar, her ne kadar görmezden gelinse de, Türkiye solu açısından bir hayal kırıklığından öteye gidememiştir. Kürt hareketine "sınıf" karakteri kazandırmaya çalışan sol, bir süre sonra, onun siyasal söylemlerinin bir parçası, kimi örneklerde ise organik bir parçası durumuna gelmiştir. Kendini solda tanımlayan ve bugün HDP çatısı altında yer alan partilerin temel söyleminin "sınıf"tan "özgürlüklere" kayması da bunun en net göstergesidir. Bu açıdan, Şili Komünist Partisi'nin ülkede seçim ittifakı kurabileceği geniş tabanlı bir sol yapının olması, solun oluşturduğu cepheyi ya da birlikteliği bir araya getirebilmiştir. Çünkü siyasal sonuçları olan bir birliktelikten bahsediyoruz.

Bugün baktığınızda CHP de Türkiye’deki sosyal demokrat bir partidir. Ancak CHP ile seçim eksenli bir ittifak, bir cephe kurmaya kalkarsanız, ulusolcu, milliyetçi, Kemalist… ilan edilirsiniz. Çünkü Türkiye’de solun ne olup ne olmadığını, liberal solcular (belki de sağ) belirler.

Şili de Türkiye’deki Kürt hareketine benzer bir hareket var mı, varsa oradaki solun bunlarla ilişkisi nasıl, bilmiyorum. Varsa, benzer şekilde, Türkiye’deki gibi solun tanımını yapan, onu kanatlarının altına alan ve şekillendiren bir yapıda mı onu da bilmiyorum. Türkiye’de, Kürt hareketini görmezden gelerek bir sosyal demokrat parti ile ittifak yapmak, ya da farklı cepheler oluşturmak, en azından denemek, bana göre bir hegemonyanın kırılmasıdır.
 
Bu açıdan bakıldığında, Sol Cephe girişimini anlamlı buluyorum. Cephe/birlik denemelerinin, zaten solda var olan bir toplamın bir araya gelmesinden ibaret görmek yanlış bir siyasi yaklaşım diye düşünüyorum. Bana göre, böyle bir birlik olsa da olur olmasa da. Ortaya çıkan birlik, eğer ki, yeni bir enerji üretme, toplumun geniş kesimlerini etkileme ve harekete geçirme potansiyeli taşıyor, geniş kitleleri siyasetin bir parçası haline getirebiliyorsa, en azından buna dair bir umut barındırıyorsa anlamlıdır. Henüz çağrı aşamasındaki bir girişimi "kendi kendilerine çalıp oynuyorlar" mealinde, peşinen eleştirmenin de doğru olmadığını düşünüyorum.

Son olarak da ilkelerden bahsetmek gerekiyor. Komünist partiler dünyanın her yerinde aynı değil kuşkusuz. Şilili komünistlerin sosyal demokrat bir parti ile ittifak kurup parlamentoya vekil göndermeyi başarı sayılabilir. Ancak benzer bir ittifak başka bir coğrafyada, reformizm, parlamenterizm, sağa kayma… gibi pek çok başlıkta eleştiri konusu olabilir.
 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10905
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15548
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 21197
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11982
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30630
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 8120
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12407
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 13044
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 42457
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 52596