Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Eşitlikçi Forum için Çağrı
09-09-2013, 13:22
Mesaj: #1
Eşitlikçi Forum için Çağrı
(Taslak)
 
 
Türkiye ölçeğindeki gerçek bir halk hareketine dönüşmüş olan Taksim Gezi Parkı Direnişinin de gösterdiği üzere, ülkemizin güçlü, etkili ve inandırıcı bir sola ihtiyacı var.
 
30 yılı aşkın süredir çok fazla yol alamamış olan sosyalist sol açısından bakıldığında ise, Taksim Gezi Parkı Direnişi, bir “kabuk çatlatma” çağrısı anlamına geliyor.
 
Önümüzdeki soru şu: Halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi hedefi doğrultusunda, bugün, hangi somut mevziler için nasıl mücadele edilmeli?
 
Genel ve soyut bir sosyalizm propagandasından, devrim ya da demokrasi savunuculuğundan, özgürlükçükten veya “örgütlülük şart” vurgusundan söz etmiyoruz.
 
Sosyalizm, devrim, demokrasi, özgürlük ya da örgütlenme gibi hedefler, onları ete kemiğe büründürecek olan somut hedefler, somut mevziler tarif edilmezse, kaçınılmaz olarak anlamsızlaşır ya da etkisizleşir.
 
Kastettiğimiz, (fabrika işçileriyle, büro ve plaza çalışanlarıyla, kamu emekçileriyle, mühendisleriyle, hekimleriyle, işsizleriyle, yakın gelecekte işçi sınıfına katılacak olan gençleriyle vb.) toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan işçi sınıfının iktidar yolunun açılması, halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi hedefine katkıda bulunabilecek olan somut hedefler ve mevziler.

* * * 

Önümüzde (eğer farklı gelişmeler yaşanmazsa), Türkiye’nin yakın geleceğinin biçimlenmesinde önemli roller oynayacak olan yerel seçimler, bir cumhurbaşkanlığı (ya da belki başkanlık) seçimi ve meclis seçimleri var.
 
Sosyalizm, devrim, demokrasi ya da özgürlük mücadelesinin “sandıkla sınırlı” olmadığı çok açık. Dahası, Taksim Gezi Parkı Direnişinin de gösterdiği üzere, seçimler, halkın devlet yönetiminde söz sahibi olmasının tek yolu da değil.
 
Ama seçimler, halkın devlet yönetiminde daha fazla söz sahibi olmasının, hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek kadar önemli bir yolu!
 
Eğer tek amacımız, “seçilenler yine çoğunluğu ezmeye devam etsin, ama biraz insaflı davransınlar” demek olmayacaksa, halkın temsilcilerinin seçimlerde de belirli başarılar elde etmesini ve bu başarıların, çoğunluğun iktidarı için yürütülen mücadeleye katkıda bulunmasını sağlamak zorundayız.
 
Halkın çıkarlarını temel alan, açıklığa ve dürüstlüğe dayalı ve halkın siyasete doğrudan katılımını artıran bir yöneticilik tarzının güç kazanabileceğini göstermemiz gerekiyor.

* * *

Sol, iktidara nasıl ulaşabilir? Sosyalist örgütlerin uzun süredir gündemlerine almadıkları bu soruyu tartışmak için bir araya geliyoruz.
 
Halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi, eşitlikçi ve özgürlükçü bir toplumsal düzenin kurulması hedefleri doğrultusunda, bugün, halkın çıkarlarına dayalı bir yönetim tarzının somut örnekleri nasıl yaratılabilir? Bu soruyu tartışmak ve söz konusu örneklerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak için bir araya geliyoruz.
 
Forumumuz, mevcut sosyalist örgütlerin bir alternatifi değil. Forumumuz, yeni bir sosyalist örgüt kurmayı da amaçlamıyor.
 
Türkiye solunun güç kazanmasına somut katkılarda bulunabilmek için bir araya geliyoruz. Sosyalist örgütlerin eksiklerini ve yanlışlarını tartışmak kadar, doğru yaptıklarını desteklemek ve daha doğru hedeflerin belirlenmesine katkıda bulunmak için bir araya geliyoruz.
 
Çünkü, Türkiye’nin sola ihtiyaç duyduğunu düşünmekle kalmıyor, iktidarı gerçekten hedefleyen, somut siyasal mevziler kazanarak ilerleyen bir solun kendi önünü ve asıl önemlisi halkın önünü açabileceğine inanıyoruz!
 
BİRAZ DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

Eşitlikçi Forum: Neden ve Nasıl?
 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
28-09-2013, 23:29
Mesaj: #2
RE: Eşitlikçi Forum için Çağrı
Herkese kucak dolusu merhabalar,

Öncelikle Eşitlikçi Forumun yaratıcı ve dostlarını selamlıyorum.

Son 30 yılda kendisi ile güçlü bağlar kurulamayan ve gönlünü kazanmak amacıyla uğrunda bedeller ödenen, ter dökülen ve her seferinde düzen partilerine yar olan halkımızı derin uykusundan uyandırmanın yolunu bulmak ve bu sefer gerçekten kazanmak için yola çıkıyoruz. "Hayal et"tiklerimizin gerçekleşmesi zor ve fakat imkansız değil. Ne ekersek onu biçecegiz.

Yolumuz açık, soluğumuz güçlü olsun.


 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
04-04-2014, 02:16
Mesaj: #3
RE: Eşitlikçi Forum için Çağrı
Merhaba,

haberveriyorum.net sitesi takipçilerindendim. Nedense site yayınına ara vermişti. Benzer bir mantıkla kurulan bu sitede umarım önemli bilgi ve belgelere ulaşabilecek, aynı zamanda faydalı bilgiler sunabileceğim.
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10874
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15508
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 21153
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11952
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30567
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 8097
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12381
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 13018
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 42357
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 52518