Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı üzerine röportaj
07-07-2015, 19:57 (En son düzenleme: 07-07-2015 20:27 haddizât.)
Mesaj: #1
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı üzerine röportaj
[Resim: PCP-PCP.jpg]
Portekizli komünistler önümüzdeki Eylül ayında seçimlere girecek. Portekiz Komünist Partisi Genel Sekreteri Jerónimo de Sousa’nın Alman Komünist Partisi’nin yayın organı Unsere Zeit’da (UZ) verdiği röportajda partinin güncel durumu ve seçimler karşısındaki tutumu üzerine bilgiler yer alıyor.
 
UZ: PCP seçimlerde görevlerini nasıl tanımlıyor?  Partinizin siyasete yaklaşımı nasıl?
Jerónimo de Sousa: Partinin bu seçimlerdeki hedefi, en başta sağ rejimin yıkılması. Ama bundan ayrılamayacak diğer bir hedef de sağ siyasetin aşılması ve bu başarılı olduğu ölçüde de sosyalist bir partinin görevlerini yerine getirmek. Portekiz’i dramatik bir hale sokan siyaseti değiştirmek…
Bu hedeflerin yanında, seçimlerle birlikte siyasal bir alternatifi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Biz alternatifi, yurtsever ve sol bir siyaset içerisinde tarif ediyor ve bu siyaset ile kendimize bir yol açmayı amaçlıyoruz. Aynı nedenle de PCP’nin, CDU‘nun (Demokratik Birlik Koalisyonu) kurduğu seçim ittifakının içinde güçlenmesini temel ve çok önemli bir moment olarak görüyoruz.
Verilerimiz bize, partimizin ve CDU’nun (2014 Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nden sonra-çn) büyümeye devam edeceğini ve yeni ilerlemeler kaydedeceğini gösteriyor. Dediğimiz gibi en büyük mücadele başlığımız, sağ siyasetin kırılması ve alternatif için bir yolun açılması.
Önerilerimiz birkaç temel başlıktan oluşuyor:
Öncelikle, seçim kampanyamız şu an dramatik bir aşamaya girmiş bulunan borç sorunu konusunda yeniden düzenleme yapılmasını öngörüyor.  Yalnızca bir fikir oluşturabilmeniz açısından söylüyorum: 2008’den bu yana 170 milyar Euro ödemek durumundaydık ve bu para yalnızca faizlerden oluşmaktaydı (yani borcun kendisinin ödenmesine imkân bile olmadı!).
Böyle bir yeniden düzenleme için müzakere etmeden, kamu yatırımlarını destekleyecek finansal bir kaynağımız yok, bu aynı zamanda ekonominin gelişmesini sağlayacak temelden de yoksun olmamız anlamına geliyor…
İkinci temel başlık, yerli üretimin ve üretkenliğin arttırılması üzerine: Devletin stratejik sektörlerde kamusal bir kontrol mekanizmasının sağlanması ve özelleştirmelerin son bulması  –özellikle de Ticaret Bankası’nın üzerinden yürütülecek bir düzenleme, küçük ve orta ölçekli üreticilerin, tarıma dayalı üretimin desteklenmesini esas alan bir mekanizma- gerekiyor.
Üçüncü başlık, emekçilere ve emeklilere yıllar boyunca ellerinden alınanların geri verilmesi, yani geçtiğimiz yıllarda şahit olduğumuz sosyal hak gasplarının engellenmesi ve budanan kazanımların yeniden tahsis edilmesi yönünde taleplerden oluşuyor. Bununla birlikte, aynı zamanda devletin temel fonksiyonunu olan alanların (eğitim, sosyal güvence ve sağlık) yeniden canlandırılması, vahşice yükseltilen vergilerin yarattığı yağmanın, emekçiler ve emekliler üzerindeki baskının sona erdirilmesi esas alınıyor. Tam da bunun için servet sahiplerinden yüksek oranlarda vergi alınması, büyük sermayeden alınan gelir ve temettü vergisininse arttırılması gerekiyor.  
Sonuncusu, bugünkü bağımlılığa yol açan araçları ve eğilimleriyle Avrupa Birliği siyasetinin sona erdirilmesi,   halkın öncelikli bir konuma yerleştirilmesi.
Bu soruda bizce esas ve acil olan mesele bir anda eyleme geçirilmesi mümkün olmayan konularda hazırlık yapmak ve daha çok bir süreç olarak düşünülmesi gereken Euro’dan çıkışı mümkün kılacak koşulları araştırmaktır. Bununla birlikte, şu anda bizimle benzer bir durumda olan diğer ülkelerle (yalnızca Yunanistan değil, İtalya, İspanya ve diğerleri) birlikte hareket etmeyi denemek zorundayız. Bahsettiğimiz siyasal alternatif kaba hatlarıyla bu çizgilerden oluşmakta.
UZ: 2012 yılında “yurtsever ve sol bir siyaset” doğrultusundaki sloganınız, “yurtsever ve sol bir siyaset aynı zamanda da hükümet”  sloganına dönüştü. Anladığım kadarıyla bu slogan görünüşte yanlış anlaşılmalara yol açabiliyor. Yani sanki sınıf yerine halkın bilinç düzeyinden yola çıkılıyormuş gibi… Şu an dayandığınız toplumsal kesimler kimlerden oluşmakta? Örgütlendiğiniz esas alan neresi?
Jerónimo de Sousa: Bizce yalnızca sol ve yurtsever bir hükümet, bizim savunduğumuz ve önerisini sunduğumuz konuları gerçekten hayata geçirebilir. Kiminle? Bugünkü siyasetten zarar gören herkesle! Bahsettiğimiz türden bir alternatif için birlikte mücadele edebileceğimiz örgütler, toplumsal hareketler, siyasal dinamikler, demokratlar, yurtseverler  (farklı toplumsal katmanların ve sınıfların birliği, sonuçta anti-tekelcidir)...
Bu bir kuruluş süreci ve henüz tamamlanıp bütün yönleriyle birlikte ortaya çıkmış değil. Ama dediğimiz gibi, bu yönde hareketler var. Özellikle bizim de dikkatle gözlemlediğimiz ve kimilerini öngörebildiğimiz bazı işaretler bulunmakta.
Sağcı PSD ve CDS, Sosyalist Parti ile birlikte hareket ederek geçtiğimiz 38 yıl içinde olumsuz anlamda pek çok şeyi değiştirdiler. Şimdi görülüyor ki bu olanların tümü, Portekiz’de denildiği gibi,  “kendi çuvalından un almak” idi. PCP buna karşı bir alternatif yaratabilir.
UZ: PCP Avrupa’daki en güçlü komünist partilerinden bir tanesi. Partinizin örgütlü gücü ne tür bir rol oynuyor ve eğitim çalışmaları bu konuda ne tür bir rol üstleniyor?
Jerónimo de Sousa: Biz kendi karakteri olan bir komünist partiyiz. İdeolojimiz ve hedeflerimiz buna yöneliktir. Ama diyebiliriz ki, -ki kilit nokta burası- partimizin emekçilerle ve Portekiz halkıyla kurduğu içsel-derin bağlantıdır esas olan. Bunun sebebi de, örgütlü mücadeleyi fabrikalarda, iş yerlerinde insanların yaşadığı yerlerde ilerletebilmemizde yatıyor. Bugün Portekiz’de komünistlerin en ön saflarda mücadele etmediği hiçbir başlık yoktur. Eğitim ve örgütlenmenin anlamı konusunda kapsamlı ve bütünlüklü bir anlayışımız var. Örgütümüz ne kadar güçlüyse, eylemlerimizin eyleme gücü o derece artıyor. Bir örnek: geçtiğimiz yıl, partiye 2000 kişiyi üye yapmak için bir kampanya başlattık ve yılsonunda yeni üye sayımız 2127’ydi. Bu demek oluyor ki, partimize olan güven uçucu ve gevşek değil, aksine gerçek bir zeminden yola çıkan bir güven.
UZ: Önümüzdeki Eylül ayında seçimler haricinde bir de yayın organınız Avente!‘nin festivali var. Hazırlıklar ne durumda?
Jerónimo de Sousa: Festival ve seçimler için hazırlık yaparken yalnızca buradaki yoldaşlarımızın anlayabileceği büyük ve zahmetli işlere girişiyoruz. Tabii ki parti kolektifinin tamamını kapsayan bir çalışmadan söz ediyoruz ve elbette ki bu zorlu bir görev. Ama „Festa do Avante!“ (Avente! Festivali-çn) kendisini seçim kampanyamızı başlattıktan sonra zaten değiştirmiş bulunuyor. Hem seçim kampanyamızı hem de festivalimizi sürdürmek için 1 milyon Euro’ya yakın harcamamız oldu. Ancak festivale yönelik artan ilgi seçim çalışmalarımız konusunda da doğru yerde olduğumuzu gösteriyor. Gerçek şu ki, böyle bir seçim çalışmasını yürütmek ancak büyük bir partinin yüklenebileceği bir iştir. Fabrikalarda, sokaklarda, arkadaşlar ve komşular arasında tanıtımımızın yapılması, festivalin hazırlanışı ve festival süresince gönüllü çalışma vs. bunlar özellikle zamansallık bakımından böyle bir partiyi gerektiriyor. Festa do Avante!’nin de büyük bir başarı yakalayacağına yürekten inanıyoruz.
Röportajı yapan: Jürgen Lloyd
Çeviren: 
haddizât
Unsere Zeit, 12 Haziran 2015, sayfa 9.


 

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
07-07-2015, 20:02
Mesaj: #2
RE: Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı üzerine röportaj
http://kupeli.blogsport.eu/2015/02/17/na...-in-sicht/ Şuradaki Almanca metinde de Portekiz de neden bir PODEMOS'un yaratılama(yaca)dığı yazıyor. 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10905
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15548
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 21197
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11982
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30630
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 8120
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12407
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 13044
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 42457
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 52596