Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
19-06-2015, 23:47
Mesaj: #7
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Solumuzun bir bölümü uzunca bir zamandır bunu yapıyor ancak bu solun memlekette gercek bir siyasi karşılığı oldugunu hiç kimse iddia edemez.
Zira burada mesele şu bu hareketin eteklerine yapışmak degil.

Bana kalırsa bazı doğruları unutmamak ve bazı korkuları ise abartmamak gerekli.

Dogrular

1. Kürt Siyasi Hareketi(KSH) ile Türkiye Sosyalist Hareketi(TSH) iki farklı siyasi öznedir.

2. Zaman zaman gündemler kesişmekle birlikte bu iki hareket farklı program ve gündemlere sahiptir.

3. Bu iki siyasi hareketten KSH nin merkezinde hakim olan tek ve güçlü bir siyasi akıl ve parti bulunmakla birlikte henüz tam olarak kimliğini bulamamıştır. Ulusal kurtuluş mücadelesi olması özelliginden kaynaklanan bu çok kimlikli siyasi anlayış burjuva bir siyasi anlayıştır.

TSH ise tek bir kimliğe yani tartışmasız bir biçimde düzen dışı / sosyalist bir kimlige sahip iken KSH ın aksine merkezinde hegomonik bir siyasi parti yahut harekete sahip değildir. Yani ortada TSH adına söz söyleme ehliyetine sahip bir siyasi hareketimiz bulunmamaktadır. Takdir olunacağı üzere ehliyet ve iddia farklı şeylerdir. Haziran Hareketinin alameti farikası yani farkı bunu yaratabildigi oranda ortaya çıkacaktır. Yaratamadığımız oranda KSH nin yada başka bir düzen solunun cekim merkezine girmeye ve kendi gundemini yitirmeye mahkum olacağımızı söylemek için ise müneccim olmak gerekmemektedir.

4. KSH; gerçek, örgütsel ve politik olarak bağımsız bir hatta ve toplumsallığa sahip iken, TSH in uzerinde büyüyüp serpileceği toplumsal dokuya tutunabildigini bu yanı ile gerçek, politik ve örgutsel bir hatta sahip değildir.

5. Tüm bu doğrular karşısında yapılması gereken KSH ye dahil olmak degil kendi ayakları üzerinde duran ve kelimenin her anlamiyla TSH olma sıfatını hak eden örgütsel ve politik hattı yaratmaktır. Sözün özü herkes işini yapmalıdır.

Korkular

1. Kürt sorunu el yakar ve bu nedenle solumuz bu işe dayanışmaktan öteye geçemez. Gerçek ve yumruk mesafesinde bir mücadele gerektiren Kürt sorunu dayanışma gostererek sahiplenilemez. Bu sorunu çözmeye aday olmak için ise KSH ye katılmak yada onunla aynılaşmak gerekmez.
Neticede bir burjuva siyasi hareketin ulusal soruna yaklaşımı ile sosyalist hareketin yakĺaşımı farklıdır. Bundan korkmamak halklaşmak için gereklidir.

2. İki farklı siyasi hareket farkları ne olursa olsun yeri geldiginde ittifak yapabilir ve birbirine destek verebilir. Son secimlerde oldugu gibi Türkiyenin cumhuriyetçileri, solcuları ve ilericileri büyük oranda HDP yi desteklemistir. Yarın yerel secimler gündeme geldiğinde TSH nin güçlü oldugu bölgelerde KSH yada HDP aynı desteği vermelidir. Ancak seçimlerden hemen sonra herkes işine bakmalıdır. Yani bu gibi ittifaklardan korkmaya gerek yoktur.

3. TSH, KSH ne karşı dost ancak eleştiri mesafesini korumalıdır. Bu mesafe doğru olduğu kadar emekcilerin birliği için bir zorunluluktur. Bu nedenle KSH ni görüş mesafesinde tutup yeri geldiğinde dogruda durmasını sağlamak görevinden kaçmamak ve korkmamak gerekiyor.

Sonuç olarak üst akıl eleştirisinden korkmadan eleştirmek ve işimizi iki dost ancak farklı siyasi hareket olarak yapmaya devam etmeliyiz. Bize düsen görev Hdp ye erken seçimde destek açıklaması değil Hdp yi, Akp ye ve onun düzenine koltul değnegi olmaktan alıkoymaktır. Ve Hdp ye oy veren sosyalistler olarak gönül rahatlığı ile şunu da söylemeliyiz. HDP adımına dikkat et, Akp ye koltuk değneği olacak kadar onursuzlaşma!!!!
Yoksa sana oy veren her dilden ve dinden emekçiler olarak senden hesap sorar ve seni affetmeyiz. Özetle Hdp li sol ve sosyalist vekillerimize diyoruz ki "Gerekirse simit satın ancak Akp ye koltuk degneği olmak onursuzluğuna ortak olmayın"

Yani korkması gereken biz degiliz.
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Bu Konudaki Mesajlar
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı? - Vedat AYDEMİR - 19-06-2015 23:47

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 8789
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12534
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 18267
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 9664
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 24478
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 6608
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10028
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10844
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 34386
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 44082