Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
10-06-2015, 11:22 (En son düzenleme: 10-06-2015 11:25 Vedat AYDEMİR.)
Mesaj: #1
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Seçimden iki gün önce yazmıştık. Hdp verilen destek neticesinde baraj aşıldığında Akp durdurulacaktır. Hdp ye oy vermenin ise kimseyi Hdp li yapmayacagının ise altını çizmistik. Seçim sonrasinda amiyane tabirle solcuların, ilericilerin yürüyüşü dahi degişmiş olup aklı başında her yurttaş 8 Haziranda daha umutlu oldugumuzu kabul edecektir. Hdp nin secim zaferi işçilerin, solun, ilericilerin, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarınin birkeşik ve ortak zaferidir. Dünyada yakın dönemde yükselen hareketlere bakıldığında da ülkemizde oldugu gibi birlikte mücadele eden ve birleşik muhalefeti büyütenlerin yol aldığını görmekteyiz. Hal böyle iken birleşik mücadeleyi büyütmek gerektiği açık. Ancak bu mücadele uzun soluklu, planlı, düzene yüklenecegimiz alanlarin ve boşlukların tespit edildigi bir mücadele olmalıdır.

Aklımıza gelenleri sıralarsak;

1. Dış politikada İşid, Mit tırları, El Kaideci Fetih Ordusunun Türkiyenin desteği ile İdlib i işgali ve alevi katliamı, Eğit - Donat - Saldırt programının iptali, Türkiyenin sınır güvenliği üzerine emperyalizmin rolünü tespit ederek planli programlı bir çalışma yapılmalıdır. Türkiye hükümetinin işlediği savaş suçlarının hesabının sorulması, Vatana İhanet, Barış, Laiklik ekseninde mücadele,

2. Evi olmayanların kira giderleri kadarlık gelirlerinin vergi diliminin dışına çıkarılması, Toki elindeki imkanlarin halka sosyal konut üretmek için planli bir şekilde kullanilması,

3. Türkiyenin vergi toplama politikasının degistirilmesi,

4. Asgari ücretin yükseltilmesi,

5. İşçi sınıfi ve köylülüğün sorunların tespiti ve tüm alanlarda birleşik mucadele,

6. HDP ve CHP nin sol politikalar benimsemesinin saglanması,

7. Ekoloji, Nükleer karşıtı mücadelenin birleştirilmesi ve yükseltilmesi,

8. Sosyal haklarin geliştirilmesi, toplu taşıma, elektrik, su ve dogalgaz ücretlerinin düşürülmesi, kamulaştırma,

9. Eğitimde laiklik mücadelesi,

10. Halkçı sağlık,

11. Yerel seçimler,

12. Secim barajın kaldırılması

başlıklarında mücade yükseltilmelidir.

Baslıklar çogaltılabilir tabiki. Hepimiz kafa yoralım ve hayal edelim. İç gündem olarak ise Haziran ın isleyişi gözden geçirilmelidir. Haziran Hareketinin 20 Haziranda yapılacak Türkiye yürütmesi öncesinde Haziran ne yapmalı, nasıl ve hangi araçlarla yapmali konusunda serbest gundemli toplantılar yapılmalıdır. Bu nedenle 20 Haziran toplantısı Temmuzun ilk haftasına çekilmelidir.

Başta forum üyeleri olmak üzere tüm dostlarımızı Haziran ne yapmali ve nasil yapmalı konusunda acil olarak görüslerini paylasmalarını rica ediyoruz.

Hayal gücümüz iktidara.


 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
10-06-2015, 22:45 (En son düzenleme: 10-06-2015 23:05 haddizât.)
Mesaj: #2
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
İç işleyiş meselesi (Tüzük) sanki önümüzdeki Haziran toplantılarında siyasal taleplerin önüne geçecek gibi görünüyor. Bir siyasi program tartışmasına dönüştürülmediği sürece, iç işleyişin tartışılmasının önemli kırılmalar yaratacağını düşünmüyorum. Aksine, gerçek bir iş işleyişi olmayan bir Haziran (ölmeyecek olsa da) siyaseten etkisiz kalmaya, seçim  sonuçlarının yarattığı etki ve örgütlenmeyi HDP’ye bırakmaya mahkumdur.

Siyasi eleştiri mekanizmasını, HDP’nin  veya CHP’nin (onların programlarının, taleplerinin vs. eleştirilmesini kastediyoruz, kişi eleştirisi, bir eleştiriden çok “muhalefet”lik ile sınırlı çünkü) eleştirilmesi  üzerinden kuran yapıların meselenin özünü gözden kaçırdığı (ne yazık ki) bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Bu bakımdan baraj altı partilerin yalnız “oy alamamakla” sınırlı olmayan başarısızlığı Haziran’ın da hanesine yazılmamalıdır.

BHH, örgütsel olarak olmasa da siyasal olarak barajın üstünde olmalı (benzetme örgütsel olmasa da siyasal olarak Kobani’de “yenilen” YPG’ye benzedi de neyse!), bunun için çaba göstermelidir. Bu bakımdan iç işleyiş tartışmasının ister istemez aynı zamanda “dış işleyiş” tartışmasını getirmesi kaçınılmaz.

Vedat’ın yazdığı maddeler (özellikle seçim barajının kaldırılması) bu bakımdan özneleri belli, somut zemini olan başlıklardır.   Ancak bu kadar maddenin iç işleyiş tartışmasının önüne geçmesi (ya da iç işleyişe dair "rahatlatıcı" bir tartışmanın her boyutuyla yapılmasını engellemesi) kaçınılmaz gibi görünüyor. Maddelerin her birisi yakıcı ve büyük oranda Haziran’ın kavga alanına sokabileceği başlıklar. Ancak, iç işleyiş meselesinde rahatlayamamış bir Haziran her bir başlıkta somut öneriler sunsa bile, somutlaşma noktasında sıkıntı çektirecek başlıklar...

Önerim, toplumsal dinamiklerin (ve olası direniş unsurlarının) her birisine tek bir madde ile seslenmek:  

İşçi sınıfı için: “Asgari ücretin net 1800 lira olması”

Öğrenciler için: “Harçların yükseltilmesi, katkı paylarının kaldırılması, tüm öğrencilere güvenli, sağlıklı barınma imkanı”

Kadınlar için: Yunanistan’da neo-Nazilere karşı kurulan “takip sistemi”ne benzer bir ağ kurulması  (liselerde eteğe laf eden müdürün evinin önünde eylem yapılması, otobüste taciz eden erkeğin Haziran Kadın Ağına resminin gönderilmesi ve ülke genelinde rezil edilmesi vs.)
gibi…

Bu talepler “gerçek bir iç ve dış işleyişin sağlanması sorunu” ile nasıl bağlanabilir?

İşçi sınıfı söz konusuysa:

Her şeyden önce sendikalara (ayrım yapılmadan) gidilmeli, 

“Birleşik Sendikal Mücadele Hareketi” yaratılmalıdır.

Metal İşçileri Birliği mutlaka Haziran ile bağını kurmalıdır. Bunun içinse 2015 sonuna kadar Haziran İşçi Meclisi oluşturulmalı, kendi kararını kendi alan bir işçi dayanışma ağı oluşturulmalıdır.

Öğrenciler söz konusuysa:

“Kolektif” gibi öğrenci örgütlerine de çağrı yapılmalı, FKF’nin ve Gençlik Muhalefeti’nin Haziran’la kurduğu bağ örnek gösterilmelidir.  “Faşizme Karşı Birleşik Haziran Hareketi”, öğrencilere yapılan saldırıları “Üniversite gündemi” olmaktan çıkarmalı, faşizmin evde kadına, grevde işçiye, siyasette Kürde ve Aleviye karşı yapıldığı hatırlatılmalıdır. Faşizmle tek başına üniversite başlığında (hatta tek bir fakülteden başlayarak) ve tek başına üniversite öğrencileriyle mücadele edilemez.

Buradan başlayarak öğrenci dayanışma meclisi oluşturulmalı, öğrenciler Birleşik Haziran Hareketi içinde (toplumsal başlıklardaki) kararlarını ortak almalı ama kendi işleyiş mekanizmalarını oluşturmalıdır.

Kadınlar söz konusuysa:     Hazirancı Kadınlar başta DİSK'in kadın meclisleri ve İKD olmak üzere, çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve partilerin bir arada mücadele ettiği yapılar ile (Marksist feminist kadın örgütleri vs.) bir araya gelmelidir.

Kadın mücadelesi, emek mücadelesidir.

Emek mücadelesine dönük bir kadın mücadelesi eşitlikçi talepleri aşağıdan yukarıya kurmak için, en somut başlıklardan. Geç saatte işten çıkan kadın emekçiden servis ücreti alınmamalıdır. Servisi olmayan iş yerlerine servis alınması konusunda patronlar sıkıştırılmalı, “güvenceli iş”, “güvenceli yaşam”ın “güvenceli yaşam”sa “güvenceli iş”in temeli olmalıdır.

Haziran bu konuda birleştirici bir tutkal işlevi taşıyabilir!

Bunlar daha çok iç tüzüğün gündemle bağdaştırılmasına dönük başlıklardı.

Haziran, hem CHP’ye hem HDP’ye dışarıdan çağrı yaparak etki edemeyeceğini görmüş oldu. Ama içeriden çağrı, ya da bu partilerin yakınlarına açılan ortak mücadele cephelerine olan ihtiyaç, ortadan kalkmadı.

Haziran, hem CHP’ye hem de HDP’ye olan mesafesini kısacak, bu partilerin üyelerinin ve Hazirancıların yer alacağı iki platform oluşturmalıdır:

“Baraj %3” ya da “Halklara Özgürlük” platformu. HDP’nin seçim mitinglerinde yer almayan Medeni Yıldırım’ın veya Paramaz’ın Haziran tarafından hatırlatılması- sahiplenilmesi gerekiyor. Medeni Yıldırım, barış düşmanı, savaş kışkırtıcısı AKP yüzünden öldürüldü. Hassas bir başlık, ama yaratıcı ve kapsayıcı bağlar kurulması mümkün…

CHP ile bağınsa Belediyeler ve seçim usulsüzlüklerinin kaldırılması üzerinden daha iyi kurulabileceğini düşünüyorum. CHP (chp’lileri kastetmiyorum)  saf mücadele başlıkları üzerinden Haziran’la siyasi bağı kurulamayacak bir parti çünkü.  

Bu iki platform diğer meclislerin başarısıyla Haziran’ın gelecek takvimine yazılabilir. Ama bu yönde bir eğilimin-planın olduğunun Haziran’ın takvimine yazılması (ve her şeyden önce böyle bir takvimin oluşturulması) gereklidir. Haziran, yapacaklarının somut temelini oluşturmadan hareket etmeyeceğini (seçim öncesinde) gösterdi. Buradaki yanlış, somut zemin olmadan hareket etmemekten ziyade, somut bir temelin oluşturulması konusundaki kafa karışıklığına dayanıyordu.

Kafa karışıklığı ortadan kalkmadı ve bu aynı zamanda Haziran’ın toplantılarının büyük bir somutlaşma-somut çalışma isteğiyle başlayacağına işaret ediyor. Bu talebin yerine getirilmesi, tüm Hazirancıların dileği olduğu gibi görevidir de...

Not:
20 Haziran DÜNYA SOSYAL FORUMU’nun SYRİZA ile dayanışma çerçevesinde birçok Avrupa ülkesinin başkentinde eylemler yapacağı bir gün olma özelliği taşıyor.

Haziran’ın dünyadaki benzer hareketlerle dayanışma sağlanması ve dayanışmanın güçlendirmesi başlığında önerileri olmalıdır.

Türkiye’nin SYRİZA’sı kim? Türkiye’den neden PODEMOS çıkmıyor? sorularına yanıt oluşturabilecek bir HAZİRAN için!
  
 
 
 
      
 
 
 
 
 
 
   
 
 
    
 
 
 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
10-06-2015, 23:52 (En son düzenleme: 11-06-2015 00:26 Vedat AYDEMİR.)
Mesaj: #3
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Tüzük tartışması bir iç mesele ve bu kitlelerin hic ama hiç umrunda olmayacaktır. O alanda biz kendi kendimize konuşmuş oluruz. Başka bir deyişle en iyi tüzüğü bile yazsan bir sey çıkacagını düşünmüyorum. Önemli olan halka değecek, halkın yüzünü dönebilecegi somut ve uzun soluklu islerin yapılması. Örneğin Ovacık belediyesinin hazine arazisinde tarım yaparak elde edilen ürünlerin halka sunulması. Belediye baskanına tahsis edilen aracın kullanılmayarak ( makam aracı) yani benzinden tasarruf edilerek halka ücretsiz ulaşım imkanı sağlanması. Ergun Çaglayan ın ileri haberde yayımlanan Kriz ve Siyaset adlı yazısında belirttigi gibi "sol hareketin toplumsal yapıya tutunmasını" için ne yapmalıyız. Burada en başa yazılması gereken genel, çağıran bir anlayış yerine kitlelerin güncel sorunlarına çözüm arayan bir anlayışın geliştirilmesi. Örnegin ozellikle elektrik ve dogalgaz faturalarının emekcilerin belini büktügünü biliyoruz. Bu konuda halkın daha ucuz bir sekilde elektrik ve dogalgaz kullanımı hedefi ile bir mucadele örülebilir. Burada siyasi başliklari bir kenara koyalım demiyorum. Ancak büyük siyaset yaparken kitlelere tutunacağımız mücadele başlıklarını bulmalıyız. Forumda Erkin Özalp dunyadaki sol deneylere ornek verirken Avusturya Komünist Partisinin Graz eyalet örgütünün konut sorunu üzerinden verdiği mucadele ile bagli oldugu partinin genel oy oranın neredeyse 10 katı oy aldıgını yazmıştı. Bir diger örnek ülkemizde Dikili belediyesinin yurttaşlara ucretsiz su vermesi ve halkın ucuz ve saglıkli ekmek ihtiyacıni karşılamak için Fırın kurması. Haziranın neden bi fırını olmasin. Haziran Dayanışma fonu ve yardım kuruluşu bir an önce kurulmalıdır. Dayanışma fonu verdikleri mücadele neticesinde işsiz kalan dostlarımızın ihtiyaçlarıni karşılayabilir. Haziran Yardım kuruluşu bir doğal afet oldugunda afet bölgesine ilk ulasan ve halka hazirancıların dost elini uzatabilir. Haziran cadır kentleri kurabiliriz. Toplumsal dokuya ancak bu calışmalar ile tutunabiliriz. Büyük sözleri söylemek ve dinlemek hoş oluyor ama maalesef yetmiyor insanlarımızı Haziranın dostu ve yoldaşı yapmaya. Halkımız bilmeliki artık Haziran var. Ayrıca şunu da beliteyim tüm bu calışmalar profesyonel bir yaklasımla planlanmalı ve yapılmalı. Hesabı ve kitabı iyi tutulmalı ve gerçek bir şekilde denetlenmelidir. Devrimciler birbirlerine sonuna kadar güvenirler ancak bu kurumlarımızı iyi bir şekilde yönetmek için iyi niyet yetmez.

İlk yazımda önerdiğim gibi kiracıların gelirlerinin kira miktarına denk düşen kısmı gelir vergisinden muaf olmalıdır. Ayrıca Toki siyasi iktidarların arka bahçesi olmaktan çıkarılması sağlanmalı ve barınma hakkı kapsamında sosyal konut üretimi yapmalıdır.

Devletin gelir kaynağı olan vergilerin toplanmasında yoksulluk sınırının altında gelire sahip olan emekçiler vergilendirmeden muaf olmalıdır. Adaletli bir vergi sistemi kurulması için mücadele başlatılmalıdır.

Tekrar etmek gerekirse;

Hayal gücümüz iktidara.

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
12-06-2015, 11:52
Mesaj: #4
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Okunması gereken bir yazı.

http://ilerihaber.org/yazarlar/ali-mert/...azim/1298/
 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
13-06-2015, 12:26 (En son düzenleme: 13-06-2015 12:35 Vedat AYDEMİR.)
Mesaj: #5
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Deniz Hakan yazısının hic bir yerinde Hazirandan bahsetmiyor. Ancak Haziranın olmadığı bir siyaset sahnesinde ne olacağını ve Haziran ın görevlerinin bir bölümünü yazmış gibi geldi bana. Konumuzla ilgili oldugu için okunmalı ve tartışılmalı diye düşünüyorum. Yazıya asağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://m.ilerihaber.org/yazarlar/deniz-h...tesi/1301/

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
17-06-2015, 21:14
Mesaj: #6
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Bence haziran hareketi ilk olarak heyecan duyduğu seçim sonuçlarına kendini katmalıdır. Bunun içinde ilk öncelik olarak olası erken seçim tehdidine yönelik hdp nin doğrudan yanında olacağını duyurmasıdır. Bu duyuru ileriki dönemde bu cepheye yapılacak öneri talep ve eleştirilerde "üst akıl" etiketinden kurtulmayı ve ortaklaşmayı sağlayacaktır.
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
19-06-2015, 23:47
Mesaj: #7
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Solumuzun bir bölümü uzunca bir zamandır bunu yapıyor ancak bu solun memlekette gercek bir siyasi karşılığı oldugunu hiç kimse iddia edemez.
Zira burada mesele şu bu hareketin eteklerine yapışmak degil.

Bana kalırsa bazı doğruları unutmamak ve bazı korkuları ise abartmamak gerekli.

Dogrular

1. Kürt Siyasi Hareketi(KSH) ile Türkiye Sosyalist Hareketi(TSH) iki farklı siyasi öznedir.

2. Zaman zaman gündemler kesişmekle birlikte bu iki hareket farklı program ve gündemlere sahiptir.

3. Bu iki siyasi hareketten KSH nin merkezinde hakim olan tek ve güçlü bir siyasi akıl ve parti bulunmakla birlikte henüz tam olarak kimliğini bulamamıştır. Ulusal kurtuluş mücadelesi olması özelliginden kaynaklanan bu çok kimlikli siyasi anlayış burjuva bir siyasi anlayıştır.

TSH ise tek bir kimliğe yani tartışmasız bir biçimde düzen dışı / sosyalist bir kimlige sahip iken KSH ın aksine merkezinde hegomonik bir siyasi parti yahut harekete sahip değildir. Yani ortada TSH adına söz söyleme ehliyetine sahip bir siyasi hareketimiz bulunmamaktadır. Takdir olunacağı üzere ehliyet ve iddia farklı şeylerdir. Haziran Hareketinin alameti farikası yani farkı bunu yaratabildigi oranda ortaya çıkacaktır. Yaratamadığımız oranda KSH nin yada başka bir düzen solunun cekim merkezine girmeye ve kendi gundemini yitirmeye mahkum olacağımızı söylemek için ise müneccim olmak gerekmemektedir.

4. KSH; gerçek, örgütsel ve politik olarak bağımsız bir hatta ve toplumsallığa sahip iken, TSH in uzerinde büyüyüp serpileceği toplumsal dokuya tutunabildigini bu yanı ile gerçek, politik ve örgutsel bir hatta sahip değildir.

5. Tüm bu doğrular karşısında yapılması gereken KSH ye dahil olmak degil kendi ayakları üzerinde duran ve kelimenin her anlamiyla TSH olma sıfatını hak eden örgütsel ve politik hattı yaratmaktır. Sözün özü herkes işini yapmalıdır.

Korkular

1. Kürt sorunu el yakar ve bu nedenle solumuz bu işe dayanışmaktan öteye geçemez. Gerçek ve yumruk mesafesinde bir mücadele gerektiren Kürt sorunu dayanışma gostererek sahiplenilemez. Bu sorunu çözmeye aday olmak için ise KSH ye katılmak yada onunla aynılaşmak gerekmez.
Neticede bir burjuva siyasi hareketin ulusal soruna yaklaşımı ile sosyalist hareketin yakĺaşımı farklıdır. Bundan korkmamak halklaşmak için gereklidir.

2. İki farklı siyasi hareket farkları ne olursa olsun yeri geldiginde ittifak yapabilir ve birbirine destek verebilir. Son secimlerde oldugu gibi Türkiyenin cumhuriyetçileri, solcuları ve ilericileri büyük oranda HDP yi desteklemistir. Yarın yerel secimler gündeme geldiğinde TSH nin güçlü oldugu bölgelerde KSH yada HDP aynı desteği vermelidir. Ancak seçimlerden hemen sonra herkes işine bakmalıdır. Yani bu gibi ittifaklardan korkmaya gerek yoktur.

3. TSH, KSH ne karşı dost ancak eleştiri mesafesini korumalıdır. Bu mesafe doğru olduğu kadar emekcilerin birliği için bir zorunluluktur. Bu nedenle KSH ni görüş mesafesinde tutup yeri geldiğinde dogruda durmasını sağlamak görevinden kaçmamak ve korkmamak gerekiyor.

Sonuç olarak üst akıl eleştirisinden korkmadan eleştirmek ve işimizi iki dost ancak farklı siyasi hareket olarak yapmaya devam etmeliyiz. Bize düsen görev Hdp ye erken seçimde destek açıklaması değil Hdp yi, Akp ye ve onun düzenine koltul değnegi olmaktan alıkoymaktır. Ve Hdp ye oy veren sosyalistler olarak gönül rahatlığı ile şunu da söylemeliyiz. HDP adımına dikkat et, Akp ye koltuk değneği olacak kadar onursuzlaşma!!!!
Yoksa sana oy veren her dilden ve dinden emekçiler olarak senden hesap sorar ve seni affetmeyiz. Özetle Hdp li sol ve sosyalist vekillerimize diyoruz ki "Gerekirse simit satın ancak Akp ye koltuk degneği olmak onursuzluğuna ortak olmayın"

Yani korkması gereken biz degiliz.
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
21-06-2015, 18:12 (En son düzenleme: 21-06-2015 18:16 Vedat AYDEMİR.)
Mesaj: #8
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
Bugün Haziran Hareketinin Taksim Tünelden baslayıp Galatasaray Lisesi önünde gercekleştirilmesi planlanan basın açıklamasına polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde müdahale edildi. Koalisyon tartışmalarının gündeme yerleştiği bu günlerde hilafet yürüyüşüne izin veren polis Haziran eylemine tam 4 kere müdahale ederek büyük bir başarıya imza attı. Hazirancıların kararlı duruşuyla gercekleştirilen basın açıklaması ile eylem sona erdi. Gozaltına alınan Hazirancıların ise serbest bırakılmasi bekleniyor. Haziran Yürütme Kurulu üyesi Erkan Baş ın polis tarafından yırtılan gömleğinin karşılığının ise misliyle tazmin edileceginin sözünü veren Hazirancılar eylemlerine darbuka eşliğinde vapurda da devam ederek hesabı görmek konusunda kararlı olduklarını göstermiş oldular. Ne diyordu Haziran " Görülmemiş hesap kalmayacak!!!!!"

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10864
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15489
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 21130
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11942
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30535
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 8085
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12367
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 13002
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 42322
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 52465