Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
10-06-2015, 22:45 (En son düzenleme: 10-06-2015 23:05 haddizât.)
Mesaj: #2
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı?
İç işleyiş meselesi (Tüzük) sanki önümüzdeki Haziran toplantılarında siyasal taleplerin önüne geçecek gibi görünüyor. Bir siyasi program tartışmasına dönüştürülmediği sürece, iç işleyişin tartışılmasının önemli kırılmalar yaratacağını düşünmüyorum. Aksine, gerçek bir iş işleyişi olmayan bir Haziran (ölmeyecek olsa da) siyaseten etkisiz kalmaya, seçim  sonuçlarının yarattığı etki ve örgütlenmeyi HDP’ye bırakmaya mahkumdur.

Siyasi eleştiri mekanizmasını, HDP’nin  veya CHP’nin (onların programlarının, taleplerinin vs. eleştirilmesini kastediyoruz, kişi eleştirisi, bir eleştiriden çok “muhalefet”lik ile sınırlı çünkü) eleştirilmesi  üzerinden kuran yapıların meselenin özünü gözden kaçırdığı (ne yazık ki) bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Bu bakımdan baraj altı partilerin yalnız “oy alamamakla” sınırlı olmayan başarısızlığı Haziran’ın da hanesine yazılmamalıdır.

BHH, örgütsel olarak olmasa da siyasal olarak barajın üstünde olmalı (benzetme örgütsel olmasa da siyasal olarak Kobani’de “yenilen” YPG’ye benzedi de neyse!), bunun için çaba göstermelidir. Bu bakımdan iç işleyiş tartışmasının ister istemez aynı zamanda “dış işleyiş” tartışmasını getirmesi kaçınılmaz.

Vedat’ın yazdığı maddeler (özellikle seçim barajının kaldırılması) bu bakımdan özneleri belli, somut zemini olan başlıklardır.   Ancak bu kadar maddenin iç işleyiş tartışmasının önüne geçmesi (ya da iç işleyişe dair "rahatlatıcı" bir tartışmanın her boyutuyla yapılmasını engellemesi) kaçınılmaz gibi görünüyor. Maddelerin her birisi yakıcı ve büyük oranda Haziran’ın kavga alanına sokabileceği başlıklar. Ancak, iç işleyiş meselesinde rahatlayamamış bir Haziran her bir başlıkta somut öneriler sunsa bile, somutlaşma noktasında sıkıntı çektirecek başlıklar...

Önerim, toplumsal dinamiklerin (ve olası direniş unsurlarının) her birisine tek bir madde ile seslenmek:  

İşçi sınıfı için: “Asgari ücretin net 1800 lira olması”

Öğrenciler için: “Harçların yükseltilmesi, katkı paylarının kaldırılması, tüm öğrencilere güvenli, sağlıklı barınma imkanı”

Kadınlar için: Yunanistan’da neo-Nazilere karşı kurulan “takip sistemi”ne benzer bir ağ kurulması  (liselerde eteğe laf eden müdürün evinin önünde eylem yapılması, otobüste taciz eden erkeğin Haziran Kadın Ağına resminin gönderilmesi ve ülke genelinde rezil edilmesi vs.)
gibi…

Bu talepler “gerçek bir iç ve dış işleyişin sağlanması sorunu” ile nasıl bağlanabilir?

İşçi sınıfı söz konusuysa:

Her şeyden önce sendikalara (ayrım yapılmadan) gidilmeli, 

“Birleşik Sendikal Mücadele Hareketi” yaratılmalıdır.

Metal İşçileri Birliği mutlaka Haziran ile bağını kurmalıdır. Bunun içinse 2015 sonuna kadar Haziran İşçi Meclisi oluşturulmalı, kendi kararını kendi alan bir işçi dayanışma ağı oluşturulmalıdır.

Öğrenciler söz konusuysa:

“Kolektif” gibi öğrenci örgütlerine de çağrı yapılmalı, FKF’nin ve Gençlik Muhalefeti’nin Haziran’la kurduğu bağ örnek gösterilmelidir.  “Faşizme Karşı Birleşik Haziran Hareketi”, öğrencilere yapılan saldırıları “Üniversite gündemi” olmaktan çıkarmalı, faşizmin evde kadına, grevde işçiye, siyasette Kürde ve Aleviye karşı yapıldığı hatırlatılmalıdır. Faşizmle tek başına üniversite başlığında (hatta tek bir fakülteden başlayarak) ve tek başına üniversite öğrencileriyle mücadele edilemez.

Buradan başlayarak öğrenci dayanışma meclisi oluşturulmalı, öğrenciler Birleşik Haziran Hareketi içinde (toplumsal başlıklardaki) kararlarını ortak almalı ama kendi işleyiş mekanizmalarını oluşturmalıdır.

Kadınlar söz konusuysa:     Hazirancı Kadınlar başta DİSK'in kadın meclisleri ve İKD olmak üzere, çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve partilerin bir arada mücadele ettiği yapılar ile (Marksist feminist kadın örgütleri vs.) bir araya gelmelidir.

Kadın mücadelesi, emek mücadelesidir.

Emek mücadelesine dönük bir kadın mücadelesi eşitlikçi talepleri aşağıdan yukarıya kurmak için, en somut başlıklardan. Geç saatte işten çıkan kadın emekçiden servis ücreti alınmamalıdır. Servisi olmayan iş yerlerine servis alınması konusunda patronlar sıkıştırılmalı, “güvenceli iş”, “güvenceli yaşam”ın “güvenceli yaşam”sa “güvenceli iş”in temeli olmalıdır.

Haziran bu konuda birleştirici bir tutkal işlevi taşıyabilir!

Bunlar daha çok iç tüzüğün gündemle bağdaştırılmasına dönük başlıklardı.

Haziran, hem CHP’ye hem HDP’ye dışarıdan çağrı yaparak etki edemeyeceğini görmüş oldu. Ama içeriden çağrı, ya da bu partilerin yakınlarına açılan ortak mücadele cephelerine olan ihtiyaç, ortadan kalkmadı.

Haziran, hem CHP’ye hem de HDP’ye olan mesafesini kısacak, bu partilerin üyelerinin ve Hazirancıların yer alacağı iki platform oluşturmalıdır:

“Baraj %3” ya da “Halklara Özgürlük” platformu. HDP’nin seçim mitinglerinde yer almayan Medeni Yıldırım’ın veya Paramaz’ın Haziran tarafından hatırlatılması- sahiplenilmesi gerekiyor. Medeni Yıldırım, barış düşmanı, savaş kışkırtıcısı AKP yüzünden öldürüldü. Hassas bir başlık, ama yaratıcı ve kapsayıcı bağlar kurulması mümkün…

CHP ile bağınsa Belediyeler ve seçim usulsüzlüklerinin kaldırılması üzerinden daha iyi kurulabileceğini düşünüyorum. CHP (chp’lileri kastetmiyorum)  saf mücadele başlıkları üzerinden Haziran’la siyasi bağı kurulamayacak bir parti çünkü.  

Bu iki platform diğer meclislerin başarısıyla Haziran’ın gelecek takvimine yazılabilir. Ama bu yönde bir eğilimin-planın olduğunun Haziran’ın takvimine yazılması (ve her şeyden önce böyle bir takvimin oluşturulması) gereklidir. Haziran, yapacaklarının somut temelini oluşturmadan hareket etmeyeceğini (seçim öncesinde) gösterdi. Buradaki yanlış, somut zemin olmadan hareket etmemekten ziyade, somut bir temelin oluşturulması konusundaki kafa karışıklığına dayanıyordu.

Kafa karışıklığı ortadan kalkmadı ve bu aynı zamanda Haziran’ın toplantılarının büyük bir somutlaşma-somut çalışma isteğiyle başlayacağına işaret ediyor. Bu talebin yerine getirilmesi, tüm Hazirancıların dileği olduğu gibi görevidir de...

Not:
20 Haziran DÜNYA SOSYAL FORUMU’nun SYRİZA ile dayanışma çerçevesinde birçok Avrupa ülkesinin başkentinde eylemler yapacağı bir gün olma özelliği taşıyor.

Haziran’ın dünyadaki benzer hareketlerle dayanışma sağlanması ve dayanışmanın güçlendirmesi başlığında önerileri olmalıdır.

Türkiye’nin SYRİZA’sı kim? Türkiye’den neden PODEMOS çıkmıyor? sorularına yanıt oluşturabilecek bir HAZİRAN için!
  
 
 
 
      
 
 
 
 
 
 
   
 
 
    
 
 
 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Bu Konudaki Mesajlar
RE: Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmalı? - haddizât - 10-06-2015 22:45

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 8789
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12534
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 18267
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 9664
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 24478
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 6608
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10028
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10844
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 34386
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 44082