Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
seçimde ne yapmalıyız?
28-01-2015, 18:31
Mesaj: #1
seçimde ne yapmalıyız?
[Resim: AF05yNt.jpg]

birleşirsek kazanırız. gerisi hikaye.

gezi direnişinin tüm ülkeye yaydığı umut dalgası giderek sönümleniyor. giderek daha fazla yenilgi psikolojisi içine giriyoruz. normalde buna akp'nin mutlak güç olduğu inancının eşlik etmesi beklenir ama pek öyle değil. akp'nin düşüşte olduğu yönünde bir görüş aynı anda yayılıyor. er geç gidecekler. ama ne yazık ki, bu gidişin nasıl hayata geçeceği bakımından kendimize misyon biçmekte zorlanıyoruz. yine düzen içi bir yenilenme, bir restorasyon ya da belki daha beter bir sağ seçenek söz konusu olabilir.

haziran 2015 seçimleri bu tabloyu kökten değiştirecek olanaklar barındırıyor.

bizi umutlandıran, bizi hareketlendiren, bize güç veren tek bir seçenek var. bunu anlatmaya çalışacağım.

önce durumumuzu gözden geçirelim.

hdp bu seçimlere parti olarak girecek. bunun değişmesi mümkün görünmüyor. hdp'nin baraj altında kalması akp'nin (handikapları ile birlikte) gücünü pekiştirmesi anlamına gelecek. en azından toplumsal algıda bu kesin böyle olacak. hdp'nin barajı aşması durumunda ise (belki birkaç sandalye hariç) meclis aritmetiğinde hepsi akp'den koparılmış vekillikler olacak. böylece akp’nin kendi bekası açısından hayati önem taşıyan anayasa ve başkanlık hesapları altüst olacak. bu nedenle, ne olursa olsun, seçime yaklaştıkça birçok kişinin üzerinde hdp'ye barajı geçirtme baskısı olacak.

hdp ise gerçekten barajı geçmek istiyorsa ya solun etkisiz seçim politikalarını fırsat bilip cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi solcu/gezici insanlara yönelik bir seslenme geliştirerek sonuç almayı bekleyecek ya da daha garanti bir çözüm için ittifak arayışında olacak.

peki n’apabilriz?

merkezinde hdp’nin, birleşik haziran hareketi’nin ve chp'den kopan bazı isimlerin olduğu geniş bir ittifak yapabiliriz.

peki bu nasıl olur?

bürokrasiyi bir kenara bırakalım. heyetler, takvime bağlı görüşmeler, iç değerlendirme süreçleri vs.. geçelim. zaten zaman daralıyor. yapılması gereken çok basit. tüm bu kesimlerin kanaat önderleri ve doğal liderleri hızla bir araya gelmelidir. örneğin hdp’den selahattin demirtaş, bhh’nin etkili isimleri (alper taş, erkan baş, can atalay gibi) ve chp’nin kimi milletvekilleri (hüseyin aygün, ilhan cihaner, melda onur gibi) bir araya gelip birlik ilan ederse, bu yeterli bir başlangıç olur. böylesi bir birlik anında ve kendiliğinden enerji yaratır.

fikir çok basit. birlik olursak her şey değişir.

öncelikle baraj sorunu ortadan kalkar. böylece, çok daha fazlasını hedefleyebiliriz.

ülkeyi akp'den kurtaracak süreci başlatıyor ve türkiye’de yeni bir sol rüzgar yaratıyor olacağız. bunu bir halledelim. sonra herkes –çok istiyorsa- kendi içinde ya da birbiriyle hesaplaşabilir.

bir sürü direnç gelişecek. birbirini sevmeyenler yan yana gelmek istemeyenler vs vs.. ama ortada bunu çok isteyen ve zorlayan bir motor güç olursa ya o dirençler eriyecek ya da siyaseten değersizleşecek.

şu haliyle ben dahil milyon insan önceki seçimlere benzeyen bir sürece isteksiz ve sıkılgan gireceğiz. 1 kişiyi bile ikna etmeye çalışmayacağız. kendimiz bile ne yapmak istediğinden emin olmayacağız. kimse kızmasın. bu bir realite.

öte yandan, bir birlikle seçime girilecek olursa uyuyan bir dev uyanacak. deli gibi koşturan insanlar türeyecek. evet çünkü umut olacak. kazanma arzusu olacak. bizi bekleyen yeni bir hayat olacak.

akp ile birlikte chp'ye de büyük bir ders verilmiş olacak. ki gerçek kurtuluş ikisini de aynı anda sarstığımız zaman gelecek. chp'den bu birliğe katılacak isimler fazla ve etkili olursa yerel kopuşlar yaşanabilir. batıda hiç beklenmedik yerlerden milletvekilleri çıkarabiliriz.

solda asla kürtlerle yan yana gelmeyecek kesimler var. n’apalım? onların başında nöbet beklemek zorunda değiliz. hayatta yan yana gelmeyecek olanlar yılardır bir arpa boyu yol alamadı. ve bunun alternatifi kuyrukçuluk değil. bu kez kelime anlamıyla "ittifak"a daha yakınız. bu ilerletici olacak. zaman yeni yollar doğurur, bilemeyiz. ama bugün açılan yol bu gibi görünüyor.

bu birlik dışındaki seçenekler sol içi dar tartışmalarla geçen bir seçim süreci anlamına gelecek. sonuç şimdiden belli. seçimden sonra birbirimizi ve kendimizi teselli için, halk seçimlerle bir şey olmayacağını görüyor vs demeye devam edeceğiz.

hdp, bhh ve “sevdiğimiz” chp’liler bu sorumlulukla hareket etmelidir. ya milyonlarca insanla birlikte türkiye’yi değiştirecekler, ya da milyonlarca insanın sıkılgan ve ümitsiz bakışları altında kendilerine düşen rolleri oynamaya devam edecekler.

peki nasıl bir seçim çalışması?

çok açık, çok esnek ve gezi’de olduğu gibi birliğin her şeyden önde olduğu bir seçim çalışması. madde madde ve hızla -atarak- söylüyorum. bazı örnekleri bilerek sıra dışı seçiyorum. fikir vermesi açısından. (kimisi arkadaşlarımla konuşurken onlardan duyduğum fikirler)

* afiş mi hazırlanacak? uykusuz'a penguen'e falan gidilecek. bize güzel bir afiş yapsana diyeceğiz.
* duvarları yine gezicilerin yaratıcılığına emanet edeceğiz. 
* seçim şarkısı mı hazırlanacak? hani bizim bir boğaziçi caz korosu vardı. bir kez daha yapmazlar mı bi güzellik?
* yeniden tribünlerin coşkulu tezahüratlarını meydanlara taşıyacağız. başta çarşı olmak üzere geziyi gezi yapan bu insanları yeniden sahalarda göreceğiz.
* genel olarak gezi ile özdeşleşmiş ne varsa bu birlik onların olacak. çağırmak değil. yapabilecekleri her neyse o kanalı açıp, size bırakıyoruz diyeceğiz.
* adaylar konusunda çok esnek olacağız. o bunu beğenmiyor, bu şunu beğenmiyor vs. geçelim. eğer bir kişi topluma mal olmuşsa, halk seviyorsa ve gezide omuz omuza durduysak itiraz hakkımız olmayacak. 
* mehmet ali alibora, barış atay, levent üzümcü, ismail saymaz, banu güven, sami elvan vs vs bu liste uzar. isterlerse meclise sokalım isterlerse başka türlü destek sunsunlar. 
* kamer genç aday mı olmak istedi? evet demeliyiz.
* kadir inanır? evet demeliyiz.

sol içinde herkes kendini öncü olarak sunuyor. bu birlik ile onlarca öncülük iddiası kendini test etme imkanı bulacak. hadi bakalım milyonlarla buluşuyoruz. herkes çok iddialıydı. gücü yeten buyursun alsın yürüsün diyeceğiz. gayet adil bir seçenek.

hep söylendi. akp'yi kim devirirse türkiye’de gelecek onundur. şimdi doğru bir seçim politikası ile buna yakınız. türkiye’de güzel bir gelecek 2013 haziranında gezi parkında ve diğer her yerde mücadele, coşku ve üretkenlik ile bir arada yaşayan tüm kesimlerin ellerinde olabilir. birleşirsek kazanırız. gerisi hikaye.

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Bu Konudaki Mesajlar
seçimde ne yapmalıyız? - metin cihan - 28-01-2015 18:31
RE: seçimde ne yapmalıyız? - seçmen - 30-01-2015, 14:48
RE: seçimde ne yapmalıyız? - Zİyaretçi - 24-02-2015, 10:54
RE: seçimde ne yapmalıyız? - Aymadan Çağlayan - 19-03-2015, 09:36

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10703
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15236
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 20867
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11761
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30133
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 7940
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12192
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12792
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 41770
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 51874