Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Charlie Hebdo eylemleri ve Fransız solunun "üç" tavrı
14-01-2015, 21:26 (En son düzenleme: 14-05-2015 17:25 haddizât.)
Mesaj: #1
Charlie Hebdo eylemleri ve Fransız solunun "üç" tavrı
[Resim: paris-291x143.jpg]

Milyonlarca insanın katıldığı Charlie Hebdo eylemleri doğal olarak Fransız solunun tartışma gündemine oturmuş durumda. Eyleme katılan sol gruplar gösterdikleri tavra göre üçe ayrılıyorlar: eylemlerin “yeni bir Kutsal İttifak” anlamına geldiğini söyleyerek kitleler içerisinde yer almayı reddedenler, kitle eylemlerine katılanlar ve alternatif sol eylemler örgütleyenler. Bu tavrın ilk bakışta solun kazandığı farklı deneyimlerle ilişkili olduğu söylenebilir. Açıkçası daha ayrıntılı bir tartışma yürütmek niyetindeydim. Ama bu yazının konusu dışında kalan başka gelişmeler de var. O zaman bu daha başlangıç diyelim…

Yukarıdaki üç gruptan ilkine dahil olan ve Sol Portal’ın genişçe yer verdiği (1) “FKP içerisinde bulunan ve partinin politikalarına uzun süredir muhalif grubun” kaygıları sanırım boşa çıktı. Çünkü ne Sarkozy ne Hollande ya da başka birisi kitlelerin içerisinde yer aldı. Hatta protesto edildiler. Özetle eyleme farklı kaygılar sebebiyle katılmama bizzat eylem içerisinde çürümüş bir teze dönüştü (2). FKP’de üç ayrı hizbin olduğunu varsaymazsak Portal’ın kaynak göstermeden yayınladığı haberde yer alan “muhalif grubun” da aslında yine sokağa çıktığını ama alternatif eylemler içerisinde yer aldığını düşünebiliriz.

FKP’nin ana gövdesi 7 Ocak günü “bugün dini, felsefi veya politik ayrım yapmadan Cumhuriyet değerlerinde buluşmanın günüdür” açıklaması yapıp eylemlerin içerisinde yer almıştı (3). Haliyle FKP’nin, parlamento çalışmaları ve kitle içerisinde yoğun bildiri dağıtım faaliyeti dışında kitleler içerisinde göze batan bir çıkış yapmış olabileceğini düşünmüyorum. Bununla birlikte “Cumhuriyet ilkelerinde birleşelim” çağrısının (PRCF gibi) daha ortodoks kesimler tarafından da dile getirildiğini ve FKP’nin Hollande’a 2012’dekinden farklı şekilde yaklaştığını belirtelim.
Penguen medyasının “dünya liderleri Charlie Hebdo katliamını lanetledi”, “ liderler ile Fransız halkı birleşti” dışında başlıklar kullanmayacağı açık.  Böyle bir birlik mesajının aslında gösterildiği gibi olmadığına dair güçlü bir algı oluşması güçlü bir sol kamuoyu olsa belki mümkündü. Ancak hem “basın özgürlüğünün savunucuları”nın teşhir edilmesi hem de yukarıdaki fotoğrafın yayılabilmesi için 2 gün geçmesi gerekti (Teşhirin bir öğrencinin paylaştığı tweetler ile yapılmış olması, durumu anında “efsaneleştirildi” tabii -4-). Haliyle Almanya gibi bazı ülkelerde de ana akım medya dahil bu yanlışını kabullenmek zorunda kaldı (5). Bu örnek yalnızca güçlü bir sol bir sosyal haberleşme ağına olan ihtiyacı pekiştirmedi aynı zamanda sağ politikalar karşısında henüz etkili çıkışlar yapamayan solun nereden başlaması gerektiğini de gösterdi.  

*Açıklamayla ilgili kısa açıklama (okumayıp aşağıya da geçilebilir):

Aşağıda 2004 yılında FKP’den ayrılarak Fransa’da Komünist Aydınlanma adında bir parti kuran PRCF’nin açıklaması yer alıyor. Bu açıklama bir açıdan Fransız solunun durduğu taktiksel-stratejik noktayı özetliyor. Açıklama katliamda öldürülen, Charlie Hebdo dergisinin yönetmenlerinden Stephane Charbonnier, dergi redaktörlerinden Georges Wolinski ve dergi sahiplerinden Bernhard Maris’in hayatları boyunca sürdürdükleri devrimci mücadeleye saygı ifadeleriyle başlıyor. Başka bir yerde duymamıştım. Sonra Wikipedia’da bile derginin mutfağında yer alanların komünist kimliğinin  “gizlenmediğini” görünce duraksadım (6). Bu kimliğin es geçilmesi ya da “sansür” belki yukarıdaki zayıf karşı/sol-medya ile açıklanabilir. Başka bir ihtimalse dünya genelinde solun halkçı/popülist politikalar dışında kitlesel bağlarının azalmış olması olabilir (popülizmin ülkemizde bir sakız gibi “laiklik sol değildir” iddiasına kadar uzamış olmasından yola çıkmamalı). Partinin yayın organı Komünist İnisiyatif’in genel yayın yönetmeni ve sözcüsü Georges Gastaud’un 7 Ocak tarihinde kaleme aldığı yazı, laikliğin ancak toplumsal bir alternatif içinde ortaya çıkabileceğine dair fikirler veriyor.

“Öfkemizi bastırıp sakin kafayla bu saldırıyı önümüze koyduk ve arkasında neyin olduğunu incelemeye başladık. Henüz saldırıyı gerçekleştirenlerin arkasında kimlerin olduğu kanıtlanmış değil. Marine Le Pen “radikal İslamcıların” katliamını kınayan açıklamalar yaptı. Bu hipotez doğal olarak akla yatkın, ancak yalnız bir hipotez ve Front National’in (Milliyetçi Cephe) sonuçlarından yabancı düşmanlığını harekete geçirmek adına yararlanmak istediği bir kışkırtma olarak ortaya konuluyor. Breivik’in Norveç’te katlettiği 77 insanı veya Odessa’da bir sendika binasında yakılarak öldürülenleri unutmuyoruz. Terörün tek sahibi kesinlikle İslamcı radikalizm değildir!

İslamcı Radikalizme dair sorular: Kim silahlandırıyor? Kim finanse ediyor? Destekçileri kim?

Amerikan hükümeti ve onun taşeronları, Suudi Arabistan, Katar ve Arap dünyasındaki şüphesiz NATO destekçisi tüm ülkeler. İslamcı radikalizme alan açan, Arap komünistlerinin ve demokratik hareketlerinin karşısına çıkartan bunlardır. Amerika, Kabil Sovyetlere yardım çağrısı yaptıktan sonra, Afganistan’daki halk rejimine ve Kızıl Ordu’ya karşı Bin Ladin ve onun işkencecilerini finanse etmişti. Enver Sedat ise sola karşı Müslüman Kardeşleri ön saflarında tutmuştu. Amerikan dostu Katar ve Kuveyt olmasaydı bugün Suriye rejimine karşı IŞID’i kim silahlandırıp finanse edecekti?  Libya devlet başkanının öldürülmesinde bizim sınırlarımız içerisinden yapılan desteği hatırlamalı: Bay Sarkozy’nin mesela. Ya da Cameron ve Obama’nın Batı Avrupa ülkeleriyle yaptığı görüşmeleri, Bernard-Henri Lévy’nin söylediklerini…    

Gerçekte İslamcı radikalizm emperyalizmin yarattığı yaratıklardan biridir, öyle bir yaratık ki zamanla kendi yaratanlarına bile karşı geliyor! Enver Sedat’ın Müslüman Kardeşler tarafından öldürülmesi, 11 Eylül saldırısı, binlerce Afgan öğrencinin, komünistlerin ve laik öğretmenlerin öldürülmesinden sonra da Batı’nın karşısında konumlanan Taliban... 

Bu cinayetlerden kâr sağlayan kim? Bu soru da aynı şekilde önümüzde duruyor.

Hangi siyasal güçler anti-Arap ırkçılığından güç alıyor? Hangi siyasal güçler, sınıf mücadelesi yerine geçirmeye çalışılan yalandan bir ırklar kavgasını, etnik ve dinsel kavgayı koyuyor? Hangi güçler temel hakları ve özgürlükleri hiçe sayıp dörtnala yayılan bir büyünün ürünlerini topluyor? Milliyetçi Cephe. Müslümanlara karşı yapılan bu damgalayıcı tutum böyle meşrulaştırılıyor. Bu kinci tutum Müslüman işçilere karşı yapılan saldırıları bir döngüye dönüştürüyor (Ukrayna’da, Baltık ülkelerinde, Hırvatistan’da ve Flaman haklarına yapılanlara benzer şekilde). 
Bu suçlar nasıl bir ideolojik ortamda hayat buluyor?
Söz edilen ideolojik ortam toplumun faşizanlaştırılmasıdır. Bu faşizanlaşma ülkenin dört bir yanında yapılan medya kampanyalarından, islamofobik burjuva Houellebecq’in söylediklerinden ya da herhangi bir belediyenin anti Müslüman işçi ırkçılığından besleniyor. Peki hangi toplumsal güç toplumsal bir devrimi kitleleri kendi tarafına geçirerek onları dönüştürmek istiyor: Büyük Sermaye!

Hollande rejimi bu ölümcül ortamın sağlanmasında suçsuz değildir

Hollande, NATO ve AB’nin yeni sömürgeci tutumlarına bağlı kalarak Sarkozy’nin yaptıklarını daha da ileri götürdü. Suriye sorununa karışılması, yeni sömürgeci yatırımlar ( Fildişi Sahili, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti), İran’a karşı çok sert tutumlar ve kitle katili Netanyahu’ya gösterilen açık destek bunlara örnek gösterilebilir. Her zaman tekrarladığımız gibi, Fransa’daki fanatik terörizme karşı verilen mücadele, “kendi” emperyalizmimize karşı verdiğimiz mücadeleye bağlıdır. Özetle Hollande ve İçişleri Bakanı Cazeneuve’nin arkasındaki Kutsal İttifak’ı tanıyoruz.

PRCF olarak gerçekten Cumhuriyetçi, laik, demokratik, özgürlükçü, barışçıl geniş bir antifaşist- yurtsever halk cephesi çağrısı yapıyoruz. Tüm dünyada kendi kar hesapları uğruna kaosu körükleyen Büyük Sermayeye ve onun Avrupa Birliği’ne karşı öncelik uluslarındır. Katiller, fanatikler, manipülatörler yeni bir Milliyetçi Cephe ile komünistlerin karşısına duruyor. Halkımızı yeşil, mavi, lacivert, siyah, kahverengi vb. her renge bürünmüş kapitalist örgütlenmeye karşı cumhuriyetçi bir karşı birliğe çağırıyoruz. Çünkü onları engellemenin yolu, sömürüsüz, yoksulluktan arınmış ve emperyalizmi yenmiş bir toplumun kurulması talebinde, sosyalizmde yatmaktadır".

Kaynaklar

(1) http://haber.sol.org.tr/dunya/fransiz-ko...yir-105029
(2) http://www.independent.co.uk/news/world/...72895.html
(3) http://news.dkp.suhail.uberspace.de/2015...en-partei/
(4) http://www.huffingtonpost.co.uk/2015/01/...61208.html
(5) http://blog.tagesschau.de/2015/01/13/die...von-paris/
(6) http://en.wikipedia.org/wiki/Charb
 
 

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10642
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15132
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 20781
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11686
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 30001
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 7895
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12133
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12719
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 41613
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 51682