Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

Yeni Cevap 
İstanbul Barosu Seçimleri ya da Çağdaş Avukatlar Grubu ne yapmalı?
20-10-2014, 14:53
İstanbul Barosu Seçimleri ya da Çağdaş Avukatlar Grubu ne yapmalı?
Geçtiğimiz 18-19 Ekim 2014 tarihlerinde yapilan İstanbul Barosu seçimlerini beklendiği üzere ve hatta ezici bir oy oranı ile Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu kazandı. Oy kullanan 21917 avukattan 14433'ü halihazırdaki baro başkanına oy verdi. Diğer yandan genel olarak HDP bileşenlerinden oluşan Özgürlükçü Demokrat Avukatlar 1760 oy (%8.03) alırken Çağdaş Avukatlar Grubu ise 1368 oy (%6.24) alarak son sırada yer aldı. Bu sonuçlar Çağdaş Avukatlar Grubu'nun oylarının giderek eridigini gösterirken grubun gelecegini tartışmaya açmış durumda. Peki alınan bu sonuçlar gerçekten bir başarısızlık mı? Başka bir bakış açısı mümkün değil mi? ÇAG ne yapmalı?
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
03-11-2014, 12:17
RE: İstanbul Barosu Seçimleri ya da Çağdaş Avukatlar Grubu ne yapmalı?
Madem soruluyor. Madem sorgulanır.
Alınan sonuçlar gerçekten başarısızlık. Bu düşünce ve değerlendirmelerim, seçimin hemen akabinde yapılan sorgulama ve tahlile geç kalmış bir tespit ve değerlendirme de olsa bu önümüzdeki iki sene içinde ne zaman yapıldığı önemli olmaksızın geç kalınmadıgını düşünürüm. Durum bu olmakla, hayatı savunanlar, yaşamı savunanlar kaybetmiştir. Hem de giderek dibe vuran bir hezimet. Hayatı savunanların sloganı "sokağı savunmak hayatı savunmaktır" idi.
Oyumu kullandigim andan son sandığın açıldığı ana dek oradaydım. Oy kullandığım sandık esas olmak üzere birçok sandıktan çıkan sonuçları izledim. Oy kullandığım sandık ve civarında dönem arkadaşlarım vardı. Sohbet etme şansını yakaladım. Çoğuyla görüşmek bahanesi olmuş meğerse, seçim. Ben birçoğundan gayet emin ne alırız diye sorduğumda: beklentileri, cag'la ödav'dan hangisinin oyunun yüksek çıkacağı idi. Imag denilen gruptan ne kadar yüksek alacakları idi. Meğerse bu sefer oy vermede belirleyen Kobane imiş. Yoksa caga verirlermiş. "Hayatı savunmak, yaşamı savunmak için" tercihleri ödav olmuş. Durum bu olmakla...
Sorun hayatı ve yaşamı savunanların ne zaman ve nasıl yönetimi alacağı; nasıl belirleyen, yöneten olacağı sorunu. Yaşamı savunan iki ayrı grup. İkisinin toplamını esas alsak bile hayatı savunanların bu veriler ışığında bırakın iktidar olmasını; yakın gelecekte iktidar alacak ciddi bir sayısal çoğunluğa ulaşmaları mümkün değil. Birinin oyu bir önceki seçime göre diğerinden daha fazla ise muhakkak ki birbirlerinden oy "çalmışlardır". Kendi içindeki bu tahtarevalli dengesi ile yönetime alternatif olmak pek mümkün görünmüyor.
Kendi içinde dedim. Evet. Kendi içinde. Zira her iki grubunda sokağı, hayatı, Kobane'de hayatı, Şengal'de hayatı, Suriye'de hayatı, Soma'da hayatı, Ermenek'te hayatı, gezide şehri, çevreyi, hayatı savunduğuna inanıyorum. İnsanca bir hayatı. İnsanı yaşama koşullarında sömürüsüz bir hayatı...
Sanırım sorumuz CAG ne yapmalı'dan öte; hayatı savunanlar nasıl iktidar olmalı. Yoksa CAG Kobane'de hayata; ÖDAV gezi'de hayata karşı mı diye başka bir soru sormak gerekecektir.
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 4675
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 7193
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12804
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Gösterim: 5547
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 12587
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 3912
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
05-06-2015 12:25
» Gösterim: 5800
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
03-06-2015 23:49
» Gösterim: 6829
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 19254
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
11-02-2015 21:47