Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
Kobani için yapılan eylemler üzerine notlar
07-10-2014, 19:59 (En son düzenleme: 09-10-2014 02:17 haddizât.)
Mesaj: #1
Kobani için yapılan eylemler üzerine notlar
[Resim: kadin-taburlar.jpg]

1.Kobani’deki gelişmeleri her an takip etmek mümkün değil. Her an şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani’den haber beklemenin halkın endişe durumunu tetiklediği eylemliliklerde göze çarpan bir veri. Moral ve motivasyon Engels'in barikat savaşlarından söz ederken belirttiği gibi bir "faktör" olmayı sürdürüyor. Örneğin Haziran Direnişi’nin ilk saatlerinde halk gözünü Taksim’e çevirmiş, buradaki ilerlemelere bağlı olarak moral ve motivasyon sağlamış, kendi şehrinin parklarında-sokaklarında yerini almıştı. Ama eylemlerin bugün geldiği aşamada şunu mutlaka belirtmeli; Türkiye ve dünyadaki mevcut eylemliliklerin devam edip etmeyeceğinin garantisi Kobani’deki kısa vadeli olumlu veya olumsuz gelişmeler değil, eylemliliklerin akış yönü olacak.

2.Endişe, öfke AKP’ye karşı sokakta süreklileşmiş bir mücadeleye dönüşebilir mi? Bunu şimdiden öngöremiyoruz. Ama Haziran Direnişi’nde olduğu gibi sosyalistlerin çok hızlı refleks gösterip sokağa çıkmasının önemi büyük oldu. Bu refleks “Kürtler sokağa çıktı” algısının kırılmasında etkili olarak daha geniş halk kesimlerinin eylemlere katılmasını sağlayacak mı? İkinci soru budur ve birinci sorununun önkoşuludur.

3.Haziran Direnişi’nin ilk günlerinde CHP’nin tabanını sokağa çağırmasının da etkisi büyüktü. Ancak özellikle seçimlerden sonra CHP yönetici kademeleri içerisinde tabana dönük var olan duyarsızlık artmış gibi görünüyor. Burada CHP’nin “Kobani için acil eylem çağrısı”nı küçümsemek değil amacım. Fakat CHP’nin çağrı yaptığı eylemin biçimi bugün değişmiştir. CHP tabanını harekete geçirmeye dönük bir çağrı yapılmazsa hem Türkiye’nin IŞİD’e desteğini zayıflatmak adına somut bir adım atılamamış olacak hem de sosyalistlerin ve Kürtlerin Kemalist taban ile ilişkisi kopma noktasına gelecek...
(Düzeltme: CHP Beyoğlu Gençlik adlı twitter sayfasından yapılan açıklama şu şekilde: "Kobane halkı yalnız değildir. IŞİD'li teröristlere karşı sınırımızdaki insanlar direnişte. Beşiktaş'ta ve Kadıköy'de eyleme gidiyoruz".)

4.Özetlersek bugün Kemalistler ikiye ayrılmış durumdalar:

a)ilk grubun çoğunluğu sessizliğini korumaya devam ediyor bu gruba bağlı olan daha küçük bir grupsa sosyalistlerin yoğunlukta olduğu eylemlere katılıyor (bu ilk grup geziye destek verenlerin çoğunluğunu oluşturuyor).

b)diğer grup olayı “siz Türkmenlere ses çıkarmadınız”, “ABD ile işbirliği var” vs. diyerek “anti-tez” geliştiriyor. Bu grup ile Haziran Direnişi arasındaki mesafenin nasıl olduğu sorusu da önem taşıyor. Çünkü mesela bu ikinci grubun öznelerinden biri olan İşçi Partisi, TGB gibi özneler Gezi’ye destek veren ama Kobani için sokağa çıkmakta tereddüt gösteren Kemalistleri yanına çekmeyi deneyerek mevcut eylemliliğin başarıya ulaşmasını engelleyici bir işlev üstlenebilir. Solun, eylemlerdeki söylemlerin etkisinin önemi burada artıyor. Kobani’deki savaşın laiklik ve barbarlık arasında olduğu eylemlerin diline daha fazla girmesi bu açıdan önemli. Özetle: yalnızca “Kürdistan”, “Apo” vs. söylemlerinin geçtiği eylemlilikler Kürt illeri dışında zayıf kalmaya mahkum olacaktır. Bu noktada sola olduğu kadar HDP’ye de iş düşmekte!

5. Hizbullahın ve ülkücülerin yaptığı saldırılar hakkında yorum yapmıyorum. Bunlar hareketin gelişmesini şu aşamada engelleyecek gibi görünmüyor. AKP'nin polisi de "yeni provokasyonları tetiklemek, ya da bu provokasyonlara dokunmamak" dışında en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor: halk düşmanlığı...


*Arap Alevileri de Humus meselesine Kürtleri sessiz kalmakla eleştiriyor gibi görünüyor. Bu tepkinin Arap Alevilerinin ve Kürtlerin yoğunlukta olduğu yerlerdeki eylemlere etkisi nasıldır? Buna ilişkin bir bilgimiz yok.

**Sizin eylemlere dair izlenimleriniz, “Kobani eylemlilikleri üzerine notlar”a katıldığınız, zayıf bulduğunuz noktalar neler? 
 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10625
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15108
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 20760
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11664
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 29965
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 7883
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12109
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 12710
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 41573
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 51614