Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

Yeni Cevap 
Çok yazı yazı bir yazı
14-04-2014, 12:41
Çok yazı yazı bir yazı
[Resim: 20121214_646_1355498523_l0nl.jpg]

Bu fotoğrafta çok sen sen bakıyorsun dedi biri geçenlerde. Geçtik.

Orası daha bir otel otel, burası daha bir ev ev dedi başka biri, iki konaklama mekânı arasındaki farkı anlatmaya çalışırken. Değişik bir mukayese yöntemine denk geldiğimizi fark ettik. Geçemedik. Daha ev ev olana (butik de deniyor icabında) yerleştik!

Bunun “gibi”lisi revaçtaydı aslında. “Otel gibi otel” falan filan!

Hatta “Adam gibi adam” kılığında en tepeye kadar tırmanmıştı muhterem.

Bir kez zirveye ulaşınca, her türlü “üretim” meşrulaştı: Kitap gibi kitap, şarkı gibi şarkı, gündem gibi gündemine uygun olarak tatava gibi tatava, sistem eleştirilecekse demokrasi gibi demokrasi, seçim gibi seçim ve benzerleri… Her alanda, her zaman… üretim gibi üretim yani. Benzetme gibi benzetme ya da…

Şimdi “ev ev”i yahut “otel otel”i düşündüğümüzde, “gibi”nin de gereksizleştiği yeni bir safhada olabiliriz sanki. İşaretler o yönde.

“O çok üretim üretim bir iş”, bu ise “biraz daha hizmet bir üretim” olabilir mesela. Ağırlıkları, yoğunlukları, koyulukları vb. yerleştirme işi gibi.

Anlayabildiğim kadarıyla bir tarafta daha koyu bir üretim söz konusu yani. Makineler, makine yağları, çarklar, alınteri falan filan... Öbür tarafta, yine üretim var da, çark falan yok. Tam olmadı işte!

Bir anlamda ismin sıfatlaşması yahut sıfat gibi kullanılması da söz konusu galiba. Bu tür kullanımlarla, meseleyi daha “kestirme” ifade edeceğim diye, dilin daha da yoksullaştığı, Türkçemizin daha da gerilediği açık her durumda.

“O fotoğrafta çok daha sen sensin” mesela. Farklılıkları anlatamayan, tasvir edemeyen, üşenen, üşendiği için dili de kesip biçen yoksul ifadelere doğru ilerliyoruz hızla. Çok yazı yazı yazmamak lazım o bakımdan. Söyleyip bırakmak kâfi!

Başka örnek de çok nasılsa.

Mesela, karşınızdakinin söylediğinizi onaylarken “aynen öyle” diye ünlemediği bir güne denk geldiniz mi hiç bugünlerde?! Aynen öyle…

Peki ya “günün sonunda”? Eninde sonunda değil, günün sonunda hepimiz günün sonunda demeye başladık galiba.

İş ortamında benim yanımda “günün sonunda” demeyi – iki başka klişeyle birlikte – yasaklamak zorunda kaldım (günün) sonunda. (Diğer ikisi, “360 derece” ve “sürdürülebilirlik” tabii ki de!)

Neyse uzatmayalım.

Günün sonunda yazı yazı bir yazı olması için çok uzatmamak lazım. Aynen böyle…

Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
14-04-2014, 22:39
RE: Çok yazı yazı bir yazı
Facebook'ta yazdıklarımı buraya da aktarayım:

Yazar (Ali Mert), sadece ve sadece, "dilimizdeki yoksullaşma" diye tanımladığı bir "durum"u tasvir etmeye çalışmış, anladığım kadarıyla... Üçüncü ya da dördüncü kez okuduktan sonra varabildiğim sonuç bu! (Önceki okumalarımda, "herhalde benim pek anlayamadığım, Bilal'e anlatır gibi anlatmamış olduğu birtakım mesajları vardır" diye düşünmüştüm. Belki de, fotoğraf yanıltmıştı biraz da...) Sonuç: Genel olarak, Bilal'e anlatır gibi yazılsa her şey, okurlara iyilik edilmiş olabilir Smile
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
29-04-2014, 17:22
Genel olarak Ali Mert yazılarındaki üslup icatlarından ben de müzdaribim. Dilden bahsederken ya da sanattan konuşurken bu üslup çok yadırganmayabilir, ama siyaset yaparken hakikaten itici buluyorum. Ya da daha doğrusu entellektüellerin beğenisini kazanmayı hedefleyen siyasi içerikli yazı üretimini anlamsız buluyorum galiba.
30-04-2014, 09:33
"Böyle bir dünya yok" klişesini atlamışsın Big Grin
Yeni Cevap 

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 4507
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 6970
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12580
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Gösterim: 5378
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 12121
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 3801
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
05-06-2015 12:25
» Gösterim: 5618
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
03-06-2015 23:49
» Gösterim: 6642
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 18728
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
11-02-2015 21:47