Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

Yeni Cevap 
Sol, iktidara nasıl gelebilir?
18-04-2014, 23:01
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir?
Sayın Özalp öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım “nesnellik”, sonuç alıcı şekilde tarif edilmediği ölçüde sonucu olmayan döngülere dönüşüyor. “Örgütlerin kendi nesnelliği” ve “örgütlerin nesnellik analizi” ile “toplumun ilerici kesimlerinin sosyalist örgütlere bakışındaki nesnellik” arasında çelişkiler bulunması bir noktaya kadar olağan. Örgütlü mücadele bu çelişkileri aşmak için de bir anahtar olmak durumunda.
Fakat Haziran Direnişi sonrasında hala “doğru/inandırıcı/gerçekçi siyasal hedeflerin varlığı” söz konusu değilse, nicel-nitel veya ideolojik bir sıçrama yaşanmayacağı açık. Katılıyorum. “Doğru zamanda doğru hareket etme” diyalektiği konusundaki sıkıntıyı (bugün hemen hemen dünyadaki tüm sosyalist örgütlerin içinde bulunduğu) bir manevra yetersizliği sorunu olarak tarif edemez miyiz?
Kastettiğiniz somut ve sonuç alıcı hedeflerin etrafında dolaşmamaya gayret göstermeye çalışıyorum.  Ama mevcut sıkıntının “doğru analiz yanlış hamle”ye dayanmasının mümkün olmadığını ve yukarıdaki çelişkilerin var olduğu başka bir sorun alanını içerdiğini düşünüyorum. Bu yüzden de analizlerde, sloganlarda, siyasal taleplerdeki sorunlara inmeyi ve bu sorunları çözerek doğru hamlelere varmayı öneriyorum. Mesela “örgütsel manevra kabiliyeti”nin üzerinde daha fazla durulması gerekiyor.
Haziran-Temmuz-Ağustos’u izleyen birkaç ayda sol-sosyalist örgütler örgütsel bir geri çekilme süreci yaşadılar. Bu geri çekilmenin nedenleri üzerine (eğer mevcut olandan yola çıkacaksak) tartışmamış bulunuyoruz. “Anlık başarı”lar kanımca kitlesel bir kalkışmanın olduğu Haziran örneğinde çok daha sonuç alıcı olabilir, sosyalist çağrılar karşılığını daha fazla bulabilirdi. Görece uzun vadedeki başarılar ise daha genel bir planın, kapitalizmin ortadan kaldırılmasına yönelik üretici örgütlenmelerle sağlanabilir. Haziran örneğinde örgütlenme sloganı böyle bir içeriğe tekabül ediyor olabilir…
Yine bu bakımdan devrim Ovacık ve Dersimle sınırlı bir çizgiden doğmayabilir ama “kolektif üretim”in, emeğin komünist temelinin gösterilmesi açısından tahayyül edebileceğimizden çok daha uzun bir vadede sonuç alıcı olabilir.
Önerilerinizi ister-istemez sorgulamaya çalışıyorum. Somut koşullardan hareketle mevcut olanla ne yapılabilir sorusunu, ne yapmalı sorusunun daha önünde tutmamın sakıncalarını gözeterek…   Somut hamleler ve kazanımla sonuçlanan başarılar örgütleri ileri sıçratacak formül müdür? Bence bunu önceden bilemeyiz. Önceki örneklerin süreklilikleri devam ediyor mu? Aynı sonuçları doğuracak, yani örgütleri ileri sıçratacak temeller bugün mevcut mu? Daha fazla insanı ikna edebilmek açısından bu sorulara cevap vermek gerekir.
Gerçi tezinizi mutlak anlamda yadsımak da anti-diyalektik bir yaklaşım olacaktır. Çünkü sonuçta “sonuç alıcı” örnekler ülkemiz özelinde on yıllardır sergilenemedi…  Çözüm tek başına ideolojik vurgunun arttırılmasında değil tabi (sizin önerinizin de tek başına “somut şeyler yapalım, sonuç alırız”a dayanmadığını fark edebiliyorum) ama kanımca buradan, yani ideolojik konumlanmadan yola çıkmamız gerekiyor.
Yurtseverlik ve bağımsızlık kavramlarını (apriori şekilde sol değil ama sola en açık kavramlar bunlar olduğu için) ele alalım. Bu kavramlar sola açık olmasına rağmen bugün çoğunluk tarafından sağ bir sapma(ulusalcılık) içerisinde benimsenmiş durumda.
Bunun etkisini kırmak için verilecek mücadele, özünde bireyselliğe saplanmış sağ modellemelerin ötesinde kolektif-sol ve ideolojik bir alternatif yaratmaktır. Ulusalcılık büyük ölçüde ideolojik bir bağlılığa dayanmamaktadır.
*Konuyu dağıtmamak adına “siyasal temsil”den neyi kastetmek istediğimi atlamış bulunuyorum. Siyasal temsil (ifade etmeye çalıştığım anlamıyla ve bunun) en kaba haliyle gençlerin “işte bu benim örgütüm” diyebileceği bir örgütün yaratılmasıdır. Bunun da daha kısa vadelerde yaratılabileceğini düşünüyorum. Söylemeye çalıştığım gibi, konuyu dağıtmamaya gayret gösterdim. Dağınık gelen yerler için şimdiden özür dilerim.

Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 

Bu Konudaki Mesajlar
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 11-04-2014, 23:03
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - aslında - 12-04-2014, 00:37
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 12-04-2014, 18:10
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 12-04-2014, 19:01
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 13-04-2014, 12:55
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 13-04-2014, 15:42
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - haddizât - 18-04-2014 23:01
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 19-04-2014, 18:05
RE: Sol, iktidara nasıl gelebilir? - Ziyaretçi - 21-04-2014, 02:14

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10159
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 14476
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 20126
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Gösterim: 11203
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 28734
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 7561
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
05-06-2015 12:25
» Gösterim: 11603
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
03-06-2015 23:49
» Gösterim: 12257
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 39888
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
11-02-2015 21:47