Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

Yeni Cevap 
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
16-07-2015, 10:23 (En son düzenleme: 16-07-2015 10:27 A. Meriç Şenyüz.)
RE: 7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Vedat arkadaşa yorumları için teşekkür ederim... 

Geçen yazıyı İleri Haber'de değil de burada yayımlamamın nedeni yazının sosyalist hareketin bizim dışımızdaki çevrelerince tartışılması umudumdu. En azından bir yanıt geldi. Vedat'ın da belirttiği gibi tartışmayı bilmeyen bir sosyalist habitatta bu bile önemli...

Sentez yazısıyla ilgili eklektizm eleştirisine bir noktada katılırım. Gerçekten de yazarın aklı şöyle okunursa bu yazıdan bir eklektizm çıkar: "Ben Devrimci Demokrasi ve Sosyalist Siyasetçiliği özümsedim bunları içererek aşacak bir teorik olgunluğa ulaştım ve ulaştığım sentezi size sunuyorum." Oysa yazı bir sentezin oluşmasının eşiğinde bulunduğumuza dair bir öngörüye dayanmakta ve bunun işaretlerini yakalamaya çalışmaktadır. Böylesi bir sentez çabası tek başıma benim boyumu fersah fersah aşar. Bir sentez (içererek aşma) olacaksa bu çok ciddi ve kolektif bir üretimin (ve daha da önemlisi pratiğin) sonucu olarak ortaya çıkacaktır. Yazının mütevazi amacı, bu sentezin kıyısına kadar geldiğimizi saptamak ve olası bir sentezin görünür işaretlerini yakalamaya çalışmaktan ibarettir. Henüz sentez tamamlanmamıştır bu yüzden bu işaretler eklektizmle maluldür...

Sıkça atıf yaptığımız TKP MK Tezleri'ni şuradan okumak mümkün: http://www.sosyalistforum.net/htkp/76402...014-a.html

Vedat'ın bu yöndeki uyarısı da son derece yerinde... Bazen o kadar kapalı devre bir hayata sıkışıyoruz ki bizim bildiğimizi herkes biliyor, konuşuyor, tartışıyor sanıyoruz. Oysa ki TKP zemini hepi topu (en abartılı rakamla) 10 bin kişilik bir zemindir ve Türkiye kocaman bir ülkedir Smile

"Son olarak Meriç'in yaptığı gibi devrimci abilerimiz bizi hep korkularla hizada tutmaya çalışıyor" kısmına hiç katılmadığımı söylemek durumundayım. Bir; benim sosyalist harekette "devrimci abi" gibi bir konumum hiç olmadı bundan sonra da olacağını sanmam. İki; Her solcunun, sosyalistin, devrimcinin düşüncelerini ifade etme hakkı bulunduğu gibi bir siyasal harekette yönetici konumda bulunan (devrimci abi derken sanıyoruz bu arkadaşlar kastedilmiş) arkadaşlarımızın da düşüncelerini ifade etme hakkı vardır, diye düşünüyorum. 

Proleterya diktatörlüğü meselesine gelince sosyalist literatürde elbette çok ayrıntılı tanımlanmış bir meseledir. Ancak 21. yüzyıl koşullarında bu tanımların bazı güncelleştirmelere ihtiyaç duyduğu da ortadadır. Bu da elbette benim bir birey olarak altından kalkabileceğim bir teorik yük değil yine de bu konuda biraz kalem oynatmaya çalışacağım. 

Son olarak seçimlerin nasıl yorumlanması gerektiğine dair bugün de İleri Haber de bir yazı yazdım onu başta Vedat arkadaş olmak üzere burayı takip eden arkadaşların dikkatine sunmak isterim: http://ilerihaber.org/yazarlar/a-meric-s...amak/1404/

Sevgiler,
Meriç

Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 

Bu Konudaki Mesajlar
RE: 7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü - A. Meriç Şenyüz - 16-07-2015 10:23

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 6506
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 9711
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 15250
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Gösterim: 7318
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 18067
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 5087
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
05-06-2015 12:25
» Gösterim: 7684
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
03-06-2015 23:49
» Gösterim: 8755
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 26176
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
11-02-2015 21:47