Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Yeni Cevap 
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
09-07-2015, 15:46 (En son düzenleme: 09-07-2015 16:39 A. Meriç Şenyüz.)
Mesaj: #1
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
[Resim: isci_sinifi.jpg]
7 Haziran'da önemli bir başarı (illa böyle adlandırılmak isteniyorsa zafer) kazanıldı. Sevinmek hakkımızdı yeterince de sevindik. Seçimlerden önce toplumsal muhalefet güçleri arasında AKP'nin asla ve kat'a sandıkta geriletilemeyeceğini söyleyenlerle AKP'yi geriletmenin Meclis ayağının da bulunduğunu söyleyenler arasında bir tartışma yaşanmıştı. Zaman zaman İleri Haber'de çeşitli yazılara da yansıyan ve sağlıklı bulduğum bu tartışma da sanıyorum ki bu seçim sonuçlarıyla birlikte en azından belirli yönleriyle bir çözüme kavuşmuş oldu. Diğerlerini bilemem ama en azından Marksistler, maddenin düşünceden önce geldiği gibi bir temel nosyona sahiptir ve düşünceleri maddi gerçeklikle çeliştiğinde o maddi gerçekliğe kızmak yerine düşüncelerini değiştirirler. Yer yer sertleşen bu tartışmada tarihsel olarak yanlışlanan tarafta yer alan arkadaşların da fikirlerini yenileme olgunluğunu göstereceğini beklemek hakkımızdır sanıyorum.

Mesele 'ben doğrulandım, sen yanlışlandın' tartışması değil de, sosyalist iktidar hedefine doğru uzun yürüyüşümüzde seçim denen enstrümanı yerli yerine oturtmak olduğuna göre buradan dersler çıkarmak hepimizin hayrına... Kaldı ki tartışmanın hem güncel hem de stratejik boyutları bulunuyor. Örneğin Türkiye Komünist Partisi'nin bölünmesine yol açan TKP MK Tezleri'nde* ifade edilen öngörülerle 7 Haziran sonuçlarının doğrudan bir ilgisi var. Tezlerin temel mantığı dünya kapitalizminin yaşadığı büyük krizle eş zamanlı olarak Türkiye'de yaşanan rejim krizinin ülkeyi yönetilemez hale getireceği üzerine kuruluydu. Türkiye, tezlerde ifade edilen şekilde kaotik ve sosyalist hareketin eşik atlayabileceği bir döneme mi açılmaktadır yoksa bir restorasyon süreci yaşanacak ve sosyalist hareket de liberal kuşatma ve liberal viral salgın karşısında içe kapanmak ve bayrağı dik tutmak göreviyle mi karşı karşıya olacaktır? Bu soruların yanıtı 7 Haziran yerli yerine oturtulmadan verilemez.

Sosyalist hareketin çeşitli bölmelerinde (bu arada elbette bu hareketin en ileri bölmesi olan komünist harekette de) uç vermeye başlayan bu tartışmaların sağlıklı bir zeminde yürütülebilmesi için öncelikle 7 Haziran meselesinin yerli yerine oturtulması gerekmektedir. Kanımca tartışma henüz 7 Haziran'ı kavramadan, sindirmeden sosyalist hareketin kılcal damarlarına kadar nüfus etmeden aceleci bir şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden yaşanmakta olan dönüşümün sağlıklı temellere oturtulamaması tehlikesi de bir yanıyla baş göstermektedir.

Bu uzun girizgah 7 Haziran'ın anlamı üzerine birkaç hafta boyunca bu forumda ve başka platformlarda sürdürmeyi deneyeceğim bir tartışma çabasının da girizgahıdır aynı zamanda... 7 Haziran'ın önemi üzerine sosyalist basında yeterince yazı okuduğumuzu düşünüyorum ama meselenin kanımca eksik bırakılan boyutlarına da değinmek isterim. Seçimlerin önemi, sosyalist hareketin eşik atlayabilmesi için adına seçim denen enstrümanın doğru bir şekilde kullanılmasının gerekliliği gibi konularında yeterince kelam edildi. Ancak bu vurguların yarattığı ortamın bir reformizm tehlikesi taşıdığı da görülmeli ve bunun önlemleri şimdiden alınmalıdır.

Buradaki en büyük tehlike, işçi sınıfı diktatörlüğü stratejik hedefinin üzerinin o ya da bu şekilde örtülmesi ya da gölgelenmesidir. Yapılan vurguların özellikle mücadeleye yeni başlayan ve ileride bayrağı devralacak gençlerde yapması muhtemel tahribatın üzerinde durulmalıdır. İşçi sınıfı diktatörlüğü hedefi biz komünistler için 'babaannemizin resmi' gibi duvarımıza asıp unutacağımız bir hatıra değil her an güncel bir ana doğrultu olmak durumundadır. Seçim tartışmaları da dahil olmak üzere her tür taktik mesele ancak işçi sınıfı diktatörlüğüne gidiş yolunu aydınlattığı ölçüde yararlı, sağlıklı ve ilerleticidir. Elbette olay yerinin Türkiye olduğunu ve hikayenin 21. yüzyılda cereyan etmekte olduğunu unutmayacağız. İşçi sınıfı diktatörlüğüne gidiş yolunu bu perspektifle arayacak, bu noktada herhangi bir dogmatizme takılıp kalmayacağız. Ne var ki, bir komünist için işçi sınıfı diktatörlüğü hedefinde bir anlık bir kararsızlık bile vahim sonuçlara yol açabilir.

Bu vahim sonuçlara, bir zamanlar adı 'İşçi Partisi' olan partinin yayın organı konumundaki Aydınlık'ta yayımlanan şu yazı da 1968 devrimci hareketinin neferlerinden Ertuğrul Kürkçü'nün şu tutumu da dahildir...

* Bilindiği üzere Türkiye Komünist Partisi'nin MK Tezleri'nin yayınlanmasının ardından bu tezlere önce imza atıp sonra hizip faaliyeti örgütleyen bir grup TKP'den ayrılarak Komünist Parti adı altında siyaset yapmayı sürdürmektedir. TKP'yle bu grup arasında bir örgütsel ayrışma gerçekleşmiştir. Şimdi bu ayrışmanın kültürel, felsefi ve insani yönleri ile birlikte anlaşılması ve derinleştirilmesi görevi önümüzde durmaktadır.

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Bu Konudaki Mesajlar
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü - A. Meriç Şenyüz - 09-07-2015 15:46

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 8839
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12599
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 18340
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 9727
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 24650
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 6651
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10078
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10905
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 34573
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 44298