Birinci TİP deneyimi
bir daha yaşanır mı acaba?

Türkiye'de Leninizme
yer var mı?
Gezi Ayaklanması
saptamaları

Yeni bir dil, hareket
ve geleneksel refleksler

Sol, iktidara nasıl
gelebilir?

 

Anket: HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Barajın geçilmesi, sınıf bilincinde yeni bir sıçrama yaratacağı için
AKP’nin bölünmesi hızlanacağı için
HDP’nin içindeki sola dönük kadrolar ile oy oranını arttırma amacıyla seçilen milletvekilleri ile arasındaki çelişki derinleşeceği için
HDP devrimci bir parti olduğu için
CHP’nin oylarını azaltacağı ve CHP’yi böleceği için
PKK, HDP ve Öcalan arasında kimi meselelerde ortaya çıkan uyuşmazlıkları derinleştireceği için
HDP’nin tüm Türkiye’nin partisi olması, halkların kardeşliği yönünde olumlu bir adım olacağı için
Başka hiçbir parti Kürtlerin yanında olmadığı için
Diğer…
[Sonuçları Göster]
 
Yeni Cevap 
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
14-05-2015, 17:18 (En son düzenleme: 15-05-2015 14:08 haddizât.)
Mesaj: #1
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Bugün Marx ve Engels’in ekonomik indirgemeci olduğunu düşünerek, Türkiye solunun önümüzdeki birkaç yılını belirleyecek tek etkenin ülkedeki fabrika sayısı, işçilerin sanayi ve hizmet kollarında dağılımı, “ekonomik gidişat” olduğunu söyleyen pek yok gibi. “Böyle bir yaklaşım zaten hiç olmadı” denilebilir. Ama sınıfın var olan siyasal gelişkinliği ile ülkenin girmekte olduğu yeni siyasal baskı-alt üst oluş ve hareketlenmeler döneminin arasındaki çelişkiyi, halk sınıflarının mevcut hareketliliği ile üretici güçlerin yalıtılmışlığı arasındaki açıyı temel almayan yaklaşımlar devrimci mücadeleyi doğal olarak nesnel zemine terk etmiş bulunuyor.

AKP karşıtlığı son kertede ve en dış halkada gerçekten de devrimci olan herkesin birleştiği bir noktadır. Ama mesele bırakın “AKP sonrası”nı, “AKP’nin zayıflatılması” yahut sol hareketin hangi noktalara tutunacağı olduğunda bile karmaşıklaşmaktadır. Esas sorun AKP’yi kimin gerileteceği ve bunun ne şekilde mümkün olduğu sorunuyken, olduğu var sayılan iki ayrı yıkıcı-kurucu dinamik üzerinden tartışmalara girişilmektedir. Bunların başında sandık ile sokak geliyor. Haliyle ilerletici olan çelişkiler yerine, zıtlıklar üzerinden yürütülen tartışmalar da kısır döngülere mahkum.

Yüzyılın sol strateji tartışmalarını yükselten dinamik (hoşumuza gitsin veya gitmesin) çeşitli ülkelerdeki seçim kazanımları, sokağın meclise nasıl taşınacağı sorusudur...

İşçi sınıfının bütününe yönelik temsil ilişkisinin seçim sandıkları aracılığıyla yeniden kurulacağı bir seçim arifesinde olduğumuzu iddia etmiyoruz. Ama bu gerçek başka bir gerçeğin üzerini örtmemeli. Parlamento ve devrimci mücadele arasındaki esas sorun halk sınıflarının, emekçilerin çıkarlarının savunulabilir olduğu alanların çoğaltılması, devrimci meşruiyetin yaygınlaştırılmasıdır. ​

1906 yılında (işçi sınıfı için değil de) köylülerin temsiliyetini kazanmak ve onları işbirlikçi Kadet partisinin milletvekillerinin elinden kurtarmak için parlamentodaki 18 Menşevik’i destekleyen Lenin’in stratejisi bu bakımdan hala öğreticidir. İşçi sınıfını bağımsız şekilde temsil edebileceğiniz olanaklarınız varsa (ister sokak ister parlamento olsun) mücadeleyi ilerletme şansınız var demektir. Bu açıdan son tahlilde “öznel belirleyicilik”: olanaklılıkların ve olanaksızlıkların doğru anda ve doğru noktadan değerlendirilmesidir.
 
Elbette, o dönem başkaydı, bu dönem başka. Buradan bir teori çıkmaz, o da doğru. Fakat zaten aşırı teorikleşmenin sınırları değil mi bizi bu kadar yavaşlatan? Lenin’in teorik sınırlılıkları aşan en güçlü yönü, onun teorik ve kemikleşmiş pratik konumlanışlardan değil de, deneysel, kendi dönemi içinde ampirik biçimde sınanabilen somut müdahalelere ve devrimci ittifaklara yönelmiş olması değil miydi? “İttifakı devrimci yapan, kimin yan yana geldiği değil, ittifakın sonuçlarının neye yol açtığıdır” şeklinde özetlenebilecek Maocu stratejiden de çıkarılabilecek dersler olamaz mı?

Şimdi güle oynaya “gidip HDP’ye oy verebilirsiniz” çağrısı yapmıyoruz. Aksine, HDP’nin %10 barajını aşmaya yönelik şansının sosyalistler nezdinde ne şekilde değerlendirildiğini anlamaya çalışıyoruz.

Yukarıda HDP’ye oy verecek sosyalistlerin hangi gerekçelerle (taktiksel, stratejik ya da ideolojik) yani neden HDP’ye oy verdiğine ilişkin bir anket bulunmaktadır.
1. ,  4. ve 7. seçenekler stratejik, 5. 8. ve 9. seçenekler tepkisel ve ideolojik oyları, geriye kalan üç tanesi de taktiksel oyları belirtmektedir. 


 


 

 

 

 
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 


Bu Konudaki Mesajlar
HDP seçimlerde neden desteklenmeli? - haddizât - 14-05-2015 17:18

Foruma Git:

[-]
Duyurular
Forum üyeleri, alt forum başlıklarından uygun olanına tıkladıklarında açılan sayfadaki YENİ KONU AÇ butonlarını kullanarak yazı ekleyebilir
MS Word'den forumumuza yazı aktarma

[-]
Son Yazılar/Yorumlar
Açık Radyo Kimin Sesi
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:24
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 9084
Suriye'nin Fua ve Kafraya Beldelerinde Katliam V...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
26-08-2015 12:01
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 12922
7 Haziran seçimleri ve işçi sınıfı diktatörlüğü
Son Yazı: A. Meriç Şenyüz
16-07-2015 10:23
» Cevaplar: 2
» Gösterim: 18651
Jerónimo de Sousa ile PCP’nin seçimlere bakışı ü...
Son Yazı: haddizât
07-07-2015 20:02
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 9990
Yeni Dönemde Birleşik Haziran Hareketi Ne Yapmal...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
21-06-2015 18:12
» Cevaplar: 7
» Gösterim: 25376
AKP'NİN SILAHLANDIRDIĞI VE HER TÜRLÜ DESTEGİ VER...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-06-2015 18:23
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 6814
HDP seçimlerde neden desteklenmeli?
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
05-06-2015 12:25
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 10357
Bereketli toprakların ozanı Orhan Kemal 100 yaşı...
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
03-06-2015 23:49
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 11156
seçimde ne yapmalıyız?
Son Yazı: ali mert
22-03-2015 00:57
» Cevaplar: 10
» Gösterim: 35609
Vişnelik sürecinin katılımcılarına bir öneri
Son Yazı: Vedat AYDEMİR
11-02-2015 21:47
» Cevaplar: 11
» Gösterim: 45428