Eşitlikçi Forum
Sansüre bir başka çözüm: ZenMate - Yazdırılabilir Sürüm

+- Eşitlikçi Forum (http://esitlikciforum.net)
+-- Forum: HaberVeriYorum (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Faydalı Bilgiler (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu: Sansüre bir başka çözüm: ZenMate (/showthread.php?tid=98)Sansüre bir başka çözüm: ZenMate - Erkin Özalp - 25-02-2014 01:39


Proxy (vekil sunucu), VPN, DNS, tünel siteleri vs. vs... Türkiye'deki İnternet kullanıcıları, “yasal” ve yasadışı erişim engellemelerini aşmak için çok farklı yollara başvurmak ve bu arada bir sürü yeni şey öğrenmek zorunda kalıyor. Ve çok sayıda kullanıcı, "yasaklı" sitelere ve sayfalara farklı yollarla erişebiliyor...

Elbette, bu durum sansürü "kabul edilebilir" kılmaz. Elbette, her şeyden önce, sansürcülükle mücadele etmek gerekir... Ama bu mücadele başarıya ulaşana kadar, sansürü aşmak için elde bulunan olanaklardan yararlanmak da, en azından, meşru olsa gerek!

Bu yollardan en güncel olanlarından biri, Google Chrome kullanıcılarını ilgilendiriyor. Mozilla Firefox kullanıcılarının bildiği anonymoX eklentisinin bir benzeri söz konusu: ZenMate.

Tüm özellikleri (şimdilik) ücretsiz olarak sunulan bu eklentiyi yüklediğinizde, İnternet’te “anonim” bir kullanıcı olarak (kimliğinizi gizleyerek) dolaşabiliyor ve Türkiye’deki erişim engellemelerini aşabiliyorsunuz.

Eklentiyi sürekli olarak “açık” tutmak zorunda değilsiniz. Ne de olsa, “anonimleştirme” hizmetlerinin tümü, İnternet hızınızı (ZenMate özelinde şimdilik hayli sınırlı bir ölçüde bile olsa) düşürür. Erişim engeli bulunmayan sitelere girerken, ZenMate’i “kapalı” tutabilirsiniz.

Diğer yandan, ZenMate’ten, “gizli pencere” (“incognito window”) kullanırken de yararlanabilirsiniz. (Yalnız, yine en azından şimdilik, “gizli pencere” kullanırken ZenMate’i aktif hale getirdiğinizde, söz konusu eklentinin normal Google Chrome pencerelerinde de aktif haline geldiğini bilmenizde yarar olabilir.)

Google Chrome eklentisi olarak ZenMate’i indirdikten sonra, eklentiyi etkin duruma getirmek için bir e-posta adresi bildirmeniz isteniyor. Ayrıca, değiştirebileceğiniz bir şifre öneriliyor. Herhangi bir e-posta adresi yazabilir ve şifreyi dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Ve kuşkusuz, ZenMate kullanırken, izlenmediğinizden ya da izlenemeyeceğinizden emin olmayın!

https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-for-google-chrome/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme
RE: Sansüre bir başka çözüm: ZenMate - Erkin Özalp - 22-03-2014 22:22

ZenMate kullanırken bağlantı hızınız çok düşerse, bu eklentinin Google Chrome'daki ikonuna (sağ üst köşede) tıklayarak, bağlandığınız ağı (network) değiştirmeyi deneyebilirsiniz.