Eşitlikçi Forum
Bakunin'in eşi: 'Felaket kapımızda' - Yazdırılabilir Sürüm

+- Eşitlikçi Forum (http://esitlikciforum.net)
+-- Forum: HaberVeriYorum (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Soldan (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Konu: Bakunin'in eşi: 'Felaket kapımızda' (/showthread.php?tid=168)Bakunin'in eşi: 'Felaket kapımızda' - Erkin Özalp - 14-09-2014 21:48


marxists.org sitesine bu ay eklenen bir mektuptan anlaşıldığında göre, anarşizmin kurucularından Mihail Bakunin de, Marksizmin kurucularından Karl Marx gibi, ciddi parasal sorunlar yaşamış. İsviçre’nin Locarno şehrinde bulundukları sırada, Mihail Bakunin’in eşi Antonie Bakunin, Rus şair, tarihçi ve siyasetçi Nikolay Platonoviç Ogarev’e aşağıdaki mektubu yazmış.

9 Şubat 1872 Locarno

Nikolay Platonoviç:

Felaket kapımızı çalıyor. 317 franklık kiramızı dün ödememiş olsaydık, ev sahibimiz bizi tahliye edecekti. Daha şimdiden, bu ayın sonunda Locarno Ulusal Bankası’na ödemek zorunda olduğumuz 300 franklık bir poliçe imzalamak zorunda kaldık. Bunu yapmasaydık icra memuruyla karşılaşacaktık. Nikolay Platonoviç, içine düştüğüm çaresizliği, dehşeti anlayabilirsiniz. Sorun, iştahlarını kabartan tüm varlıklarımızı kaybetmemizden korkmam değil; ama bu tür bir skandalın ardından Locarno’da kalmamız olanaksız hâle gelir. Tüm kaynaklarımı tüketmiş durumdayım ve ne yapacağımı bilmiyorum. Mihail’in elinde hiçbir şey yok ve benim hâlâ bakmam gereken iki çocuk var. Mihail’in eski dostu Nikolay Platonoviç, lütfen, bizi kurtarmak için elinizden gelen ne varsa yapın; icra memuru tarafından ziyaret edilme utancından bizi kurtarın. Lütfen, lütfen çabuk cevap verin. Sizin için kutsal olan her şey adına size yalvarıyorum.

Mektubumdaki tutarsızlıkları affedin, ama o kadar zor durumdayım ki, artık zihin açıklığıyla düşünemiyorum. Size, bu mektubu göndermeme karşı çıkacak olan Mihail’in haberi olmadan yazıyorum.

Antonie Bakunin

Kaynak: http://marxists.org/reference/archive/bakunin/works/1872/disaster.htm

BAKUNİN’LE İLGİLİ BİR BAŞKA YAZI:

Bakunin’e göre Marx ve Engels