Eşitlikçi Forum

Tam Versiyon: Eşitlikçi Forum için Çağrı
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
(Taslak)
 
 
Türkiye ölçeğindeki gerçek bir halk hareketine dönüşmüş olan Taksim Gezi Parkı Direnişinin de gösterdiği üzere, ülkemizin güçlü, etkili ve inandırıcı bir sola ihtiyacı var.
 
30 yılı aşkın süredir çok fazla yol alamamış olan sosyalist sol açısından bakıldığında ise, Taksim Gezi Parkı Direnişi, bir “kabuk çatlatma” çağrısı anlamına geliyor.
 
Önümüzdeki soru şu: Halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi hedefi doğrultusunda, bugün, hangi somut mevziler için nasıl mücadele edilmeli?
 
Genel ve soyut bir sosyalizm propagandasından, devrim ya da demokrasi savunuculuğundan, özgürlükçükten veya “örgütlülük şart” vurgusundan söz etmiyoruz.
 
Sosyalizm, devrim, demokrasi, özgürlük ya da örgütlenme gibi hedefler, onları ete kemiğe büründürecek olan somut hedefler, somut mevziler tarif edilmezse, kaçınılmaz olarak anlamsızlaşır ya da etkisizleşir.
 
Kastettiğimiz, (fabrika işçileriyle, büro ve plaza çalışanlarıyla, kamu emekçileriyle, mühendisleriyle, hekimleriyle, işsizleriyle, yakın gelecekte işçi sınıfına katılacak olan gençleriyle vb.) toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan işçi sınıfının iktidar yolunun açılması, halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi hedefine katkıda bulunabilecek olan somut hedefler ve mevziler.

* * * 

Önümüzde (eğer farklı gelişmeler yaşanmazsa), Türkiye’nin yakın geleceğinin biçimlenmesinde önemli roller oynayacak olan yerel seçimler, bir cumhurbaşkanlığı (ya da belki başkanlık) seçimi ve meclis seçimleri var.
 
Sosyalizm, devrim, demokrasi ya da özgürlük mücadelesinin “sandıkla sınırlı” olmadığı çok açık. Dahası, Taksim Gezi Parkı Direnişinin de gösterdiği üzere, seçimler, halkın devlet yönetiminde söz sahibi olmasının tek yolu da değil.
 
Ama seçimler, halkın devlet yönetiminde daha fazla söz sahibi olmasının, hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek kadar önemli bir yolu!
 
Eğer tek amacımız, “seçilenler yine çoğunluğu ezmeye devam etsin, ama biraz insaflı davransınlar” demek olmayacaksa, halkın temsilcilerinin seçimlerde de belirli başarılar elde etmesini ve bu başarıların, çoğunluğun iktidarı için yürütülen mücadeleye katkıda bulunmasını sağlamak zorundayız.
 
Halkın çıkarlarını temel alan, açıklığa ve dürüstlüğe dayalı ve halkın siyasete doğrudan katılımını artıran bir yöneticilik tarzının güç kazanabileceğini göstermemiz gerekiyor.

* * *

Sol, iktidara nasıl ulaşabilir? Sosyalist örgütlerin uzun süredir gündemlerine almadıkları bu soruyu tartışmak için bir araya geliyoruz.
 
Halkın kendi kendisini yönetir duruma gelmesi, eşitlikçi ve özgürlükçü bir toplumsal düzenin kurulması hedefleri doğrultusunda, bugün, halkın çıkarlarına dayalı bir yönetim tarzının somut örnekleri nasıl yaratılabilir? Bu soruyu tartışmak ve söz konusu örneklerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak için bir araya geliyoruz.
 
Forumumuz, mevcut sosyalist örgütlerin bir alternatifi değil. Forumumuz, yeni bir sosyalist örgüt kurmayı da amaçlamıyor.
 
Türkiye solunun güç kazanmasına somut katkılarda bulunabilmek için bir araya geliyoruz. Sosyalist örgütlerin eksiklerini ve yanlışlarını tartışmak kadar, doğru yaptıklarını desteklemek ve daha doğru hedeflerin belirlenmesine katkıda bulunmak için bir araya geliyoruz.
 
Çünkü, Türkiye’nin sola ihtiyaç duyduğunu düşünmekle kalmıyor, iktidarı gerçekten hedefleyen, somut siyasal mevziler kazanarak ilerleyen bir solun kendi önünü ve asıl önemlisi halkın önünü açabileceğine inanıyoruz!
 
BİRAZ DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

Eşitlikçi Forum: Neden ve Nasıl?
 
Herkese kucak dolusu merhabalar,

Öncelikle Eşitlikçi Forumun yaratıcı ve dostlarını selamlıyorum.

Son 30 yılda kendisi ile güçlü bağlar kurulamayan ve gönlünü kazanmak amacıyla uğrunda bedeller ödenen, ter dökülen ve her seferinde düzen partilerine yar olan halkımızı derin uykusundan uyandırmanın yolunu bulmak ve bu sefer gerçekten kazanmak için yola çıkıyoruz. "Hayal et"tiklerimizin gerçekleşmesi zor ve fakat imkansız değil. Ne ekersek onu biçecegiz.

Yolumuz açık, soluğumuz güçlü olsun.


 
Merhaba,

haberveriyorum.net sitesi takipçilerindendim. Nedense site yayınına ara vermişti. Benzer bir mantıkla kurulan bu sitede umarım önemli bilgi ve belgelere ulaşabilecek, aynı zamanda faydalı bilgiler sunabileceğim.
Referans URL