Eşitlikçi Forum

Tam Versiyon: Gezi’nin çocukları IŞİD’in karşısında!
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: 9nqzKED.jpg]

AKP IŞİD tehlikesinin halkta panik yarattığının farkında.  Yalnız bu sefer iktidarına alan açarken başvurduğu yöntemleri kullanıp kullanmayacağı şüpheli. Örneğin IŞİD, AKP’nin Kürt hareketi ile masaya oturduğunda kullanabileceği bir koz olmaktan çıkmış görünüyor. Öcalan'ın son açıklamaları da muhtemelen bununla ilgili. Öte yandan ABD ilişkilerinde de AKP'nin "büyük birader"ini memnun ettiği söylenemez. Öyleyse yapabileceği en fazla şey IŞİD’e daha fazla destek vermek ve belki de kimi yerlerde yeni provokasyonları tetiklemek, ya da bu provokasyonlara dokunmamak olabilir. Bugün İstanbul Üniversitesi’nde yaşanılanları buna örnek gösterebiliriz.

Öte yandan geçtiğimiz haftalardan itibaren sokak eylemliliklerinin artmaya başladığını görüyoruz. Geçtiğimiz 2013 yılının Eylül ayına çok büyük beklentilerle giren sola “nanik yapan halk” bu kez işçi sınıfını eylemlilikleriyle daha güçlü bir “dalga”nın haberini veriyor olabilir. İstanbul’da 4000’e yakın inşaat işçisinin kazanımla sonuçlanan eylemi, Zonguldak’ta maden işçilerinin kitlesel yürüyüşü, İmam hatiplere karşı gösterilen (İstanbul merkezli) direniş, Passolig karşıtı (ülke genelindeki) gösteriler yani boş tribünler ve en son Oruçbaba parkında kazanımla sonuçlanan (İstanbul merkezli) mücadele, Validebağ korusuna gösterilen otopark tepkisi... Bunlar sürekli görmeye alışkın olduğumuz türden eylemlilikler değil, evet evet hatta Gezi’nin çocukları bunlar! Karşıtlıklar somutlaştıkça yeniden ortaya çıkıyorlar!

Peki ya gözümüzün önündekiler? 

Kobane’ye “manevi destek” ve Kürt hareketinin yardımıyla yapılan bir iki eylem dışında solcular bugüne kadar IŞİD’e karşı ciddiye alınacak örgütlü bir tepki oluşturamadı. Tarihsel bir görev vermekte olan Kobani halkının ise vereceği mücadele gerçekten de tüm coğrafyayı ilgilendiriyor. Buna rağmen Kobani'de olanların-olacakların Türkiye halkları ile bağlantısı kendiliğinden biçimde kurulamaz. Gerçi şunu da söylemek gerekiyor, Rojava’da yaşananlar Kürt’lerin kullandığı terimle Batı’nın gündemine ancak IŞİD ile gerçekten etkili olabilecek somut bir mücadele başlığı altında girebilir. Sola düşen görev de bu yüzden IŞİD’e karşı halkın da içinde olduğu etkili eylemlilikler yaratmaktır. Sınıra yürümek bir yerden sonra görevini yerine getirmekten öte bir anlam taşımaz.

Erkin Özalp geçen gün İleri’de (sanırım halkın 5’te 1’inin IŞID’i desteklemesine ithafen) bilinçlenme konusuna odaklanmış ve yapılması gerekenleri şöyle özetlemişti: Kobane’deki ve genel olarak Rojava’daki direnişi desteklemek, AKP iktidarının savaş suçlarını ve genel olarak halklara karşı işlediği suçları daha fazla deşifre etmek,  halkı IŞİD’in gerçek yüzü hakkında daha fazla bilgilendirmek, sınırların IŞİD’e tümüyle kapatılması için mücadele etmek, CHP’yi IŞİD’e karşı somut/gerçek adımlar atmaya zorlamak, AKP-IŞİD ilişkilerinin uluslararası düzeyde daha fazla tartışılmasını sağlamak…

Mutlaka gerekli ve bu bilinçlendirme çalışmalarının en etkili şekilde nasıl yapılacağını tartışmamız gerekiyor.

Ama Haziran’dan sonra sıkça yaşanan benzer örneklerden yola çıkarak (vapurda, metroda AKP’lilerin provokasyonlarını boşa düşürmek, seçim döneminde AKP standı açanları kovmak, polislere eylemlerde -özellikle 1 Mayıs 2014’de- gösterilen tepkiler, yine polislerin kovulması vs.) şunları da yapabiliriz (değil mi):  

IŞID Taksim’in göbeğinde rahatça açıklama yapabiliyor yaptırmayabiliriz!

IŞID militan toplamak ve partizanlarını çoğaltmak için dükkan açabiliyor misilleyebiliriz!

IŞID metrobüse-metroya binebiliyor, indirebiliriz!
Referans URL